חדשות

המשטר המומלץ לטיפול בסטרואידים כנגד מיאסתניה גראביס (JAMA Neurol)

17/02/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, התומכים בהפחתה מהירה של מינון הטיפול בפרדניזון בחולים עם מיאסתניה גראביס מפושטת הדורשת טיפול משולב בקורטיקוסטרואידים עם Azathioprine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של משטר סטנדרטי עם הפחתה איטית של הטיפול בפרדניזון אל מול הפחתה מהירה של מינון הטיפול. הם השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי, להשוואת שני משטרים להפחתת מינון הטיפול בסטרואידים.

 

מדגם המחקר כלל 2,291 מבוגרים עם אבחנה מאושרת של מיאסתניה גראביס בדרגה בינונית-עד-חמורה, אשר טופלו בשבעה מרכזים בצרפת. זרוע הפחתה איטית של מינון הטיפול כללה עליה הדרגתית של מינון פרדניזון ל-1.5 מ"ג/ק"ג אחת ליומיים וירידה איטית לאחר השגת ביטוי מינימאלי של המחלה. זרוע שינוי מהיר של מינון הטיפול כלל מתן פרדניזון במינון גבוה באופן מיידי (0.75 מ"ג/ק"ג), ולאחר מכן ירידה מוקדמת ומהירה לאחר שיפור תסמיני מיאסתניה גראביס. טיפול ב-Azathioprine ניתן במינון מקסימאלי של 3 מ"ג/ק"ג ביום לכלל המשתתפים.

 

התוצא העיקרי היה השגת ביטוי מינימאלי של תסמיני מיאסתניה גראביס ללא פרדניזון לאחר 12 חודשים וללא התלקחות קלינית לאחר 15 חודשים.

 

מבין 2,291 חולים שנבחנו להערכת התאמתם למחקר, 2,086 חולים לא ענו על קריטריוני ההכללה, 87 סירבו להשתתף וחולה אחד נרשם למחקר לאחר סיום הגיוס. מדגם המחקר כלל 117 חולים (53% גברים, גיל חציוני של 65 שנים), מהם 58 בזרוע שינוי איטי של מינון הטיפול ו-59 חולים בזרוע שינוי מהיר של מינון הטיפול.

 

שיעור החולים שענו על התוצא העיקרי היה גבוה יותר בזרוע בה בוצעו שינויים מהירים במינוני פרדניזון, בהשוואה לזרוע בה בוצעו שינויים איטיים יותר במינון הטיפול (39% לעומת 9%, בהתאמה; יחס סיכון של 3.61, p<0.001) לאחר תקנון למרכז ולכריתת התימוס.

 

החוקרים מדווחים כי עם משטר שינוי מהיר של מינון הטיפול ניתן היה לחסוך בממוצע 1,898 מ"ג של פרדניזון לאורך שנה אחת (כלומר, 5.3 מ"ג ביום לכל מטופל, p=0.03).

 

מספר האירועים החריגים החמורים לא היה שונה משמעותית בין שתי זרועות המחקר (22% לעומת 36%, בהתאמה; p=0.15).

 

בחולים עם מיאסתניה גראביס בדרגה מתונה-עד-חמורה שנדרשו למינון גבוה של פרדניזון עם Azathioprine, הפחתה מהירה של מינון הטיפול בפרדניזון הינה גישה ישימה, נסבלת היטב ומלווה בתוצאות טובות.

 

 

JAMA Neurol. Published online February 8, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני