חדשות

טיפול במטפורמין עשוי להגן מפני פוליפים במעי הגס בחולים עם אקרומגליה (Eur J Endocrinol) / מאת ד''ר עמית עקירוב, עורך תחום היפופיזה

26/02/2021

 

בחולים עם אקרומגליה קיימת שכיחות מוגברת של פוליפים במעי הגס, עם עליה אפשרית בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום. מנתוני מחקר חדש שפורסמו בכתב העת European Journal of Endocrinology עולה כי למטפורמין עשויה להיות השפעה מגנה מפני התפתחות פוליפים במעי הגס בחולים עם אקרומגליה.

 

למרות מחלוקת בנושא, עדויות שפורסמו לאחרונה הציעו כי טיפול במטפורמין עשוי לספק הגנה בחולים עם פוליפים במעי הגס ובמחקר הנוכחי ביקשו החוקרים מאיטליה לבחון את שכיחות פוליפים במעי הגס בחולים עם אקרומגליה ולקבוע את ההשפעה המגנה של מטפורמין מפני התפתחות פוליפים אלו.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל שני מרכזים שלישוניים באיטליה, בהם טופלו 153 חולים עם אקרומגליה. מבין אלו, הם התמקדו ב-58 חולים (בטווח הגילאים 36 עד 82 שנים) אשר השלימו לפחות בדיקת קולונוסקופיה אחת במהלך השנתיים הראשונות מהאבחנה ואספו נתונים אודות נוכחות פוליפים או סרטן מעי גס וגורמי סיכון לנגעים אלו, שימוש במטפורמין ואספירין, משך המחלה והטיפולים שניתנו לאקרומגליה, כמו גם מדדים הורמונאליים ומטבוליים.

 

מהנתונים עולה כי ב-36% מהחולים עם אקרומגליה הייתה עדות לפוליפים במעי הגס, כולל שלושה חולים עם אדנוקרצינומה של המעי הגס.

 

החוקרים מדווחים כי טיפול במטפורמין ניתן לכרבע מהחולים (24%) עם אבחנה של פוליפים במעי הגס, כמו גם ליותר ממחצית (57%) מאלו ללא עדות לפוליפים במעי הגס.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי טיפול תרופתי במטפורמין לווה בירידה של קרוב ל-80% בסיכון לפוליפים במעי הגס (יחס סיכויים של 0.22, רווח בר-סמך 95% של 0.06-0.77, p=0.01). מנגד, לא תואר קשר משמעותי בין פוליפים במעי הגס ובין גיל החולים, עודף-משקל/השמנת-יתר, הרגלי עישון, טיפול באספירין, משך המחלה, או טיפול באנאלוגיה לסומטוסטטין.

 

החוקרים כותבים כי למרות הממצאים המבטיחים, לאור מגבלות המחקר יש מקום להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את ההשפעה המגנה של מטפורמין מפני פוליפים במעי הגס.

 

Eur J Endocrinol . 2021 Mar;184(3):423-429

 

הערת מערכת מאת ד"ר עמית עקירוב, עורך תחום היפופיזה:

לטיפול במטפורמין עשויה להיות חשיבות כפולה בחולים עם אקרומגליה: ראשית, כפי שתואר במחקר הנוכחי, הטיפול התרופתי עשוי להפחית את הסיכוי להתפתחות פוליפים במעי הגס ואולי אף את הסיכון לממאירות מעי גס. שנית, לאור השכיחות הגבוהה של היפרגליקמיה וסוכרת בחולים עם אדנומה המפרישה הורמון גדילה, הטיפול במטפורמין עשוי גם לסייע באיזון הגליקמי והפרופיל המטבולי של החולים.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני