חדשות

חיסון או זיהום אימהי בנגיף הקורונה והסיכון להדבקה בנגיף בתינוקות (מתוך CIDRAP)

15/04/2021

 

שני מחקרים מישראל הוכיחו כי נוגדנים כנגד נגיף הקורונה עוברים בצורה משמעותית מאימהות לתינוקות דרך חלב אם לאורך שישה שבועות לאחר חיסון כנגד הנגיף ולא תועדו מקרים של הדבקה בנגיף קורונה של תינוקות שינקו מאימהות חיוביות לזיהום.

 

המחקר הראשון, אשר נערך בראשות ד"ר סיוון פרל מהמרכז הרפואי שמיר בצריפין, אשר תוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA, כלל 504 דגימות חלב אם של ממדגם של 84 נשים שעבדו כצוות רפואי ובחרו להתחסן כנגד נגיף הקורונה לאור הסיכון התעסוקתי שלהן להדבקה בזיהום.

 

כל המשתתפות קיבלו שתי מנות חיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה, במרווח של 21 ימים בין המנות. הנשים סיפקו דגימות חלב אם לפני קבלת החיסון ולאחר מכן פעם בשבוע למשך שישה שבועות, החל משבועיים לאחר מנת החיסון הראשונה. כמו כן, המשתתפות השלימו שאלונים שבועיים.

 

הרמות הממוצעת של נוגדנים מסוג IgA כנגד נגיף הקורונה עלו במהירות בחלב האם והיו מוגברות משמעותית שבועיים לאחר מנת החיסון הראשונה. באותה נקודת זמן, 61.8% מהדגימות היו חיוביות נוגדנים, עם עליה בשיעור זה ל-86.1% לאחר 4 שבועות. ריכוז הנוגדנים הממוצע נותר גבוה לאורך יתר המעקב, כאשר 65.7% מהדגימות היו חיוביות לנוגדים לאחר שישה שבועות.

 

רמות נוגדני IgG כנגד נגיף הקורונה נותרו נמוכות לאורך 3 השבועות הראשונים לאחר השלמת שתי מנות החיסון, עם עליה ל-91.7% לאחר 4 שבועות ועליה ל-97% לאחר 5-6 שבועות. לא תועדו אירועים חריגים חמורים באם או בתינוק לאורך תקופת המחקר.

 

ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים שהדגימו רמות גבוהות של נוגדנים כנגד הנגיף בחלב אם, רמז לכך שהנקה עשויה לסייע להגן על התינוקות מפני הזיהום הנגיפי.

 

המחקר מעיד על הפרשה משמעותית בחלב אם של נוגדני IgA ו-IgG ספציפיים כנגד נגיף הקורונה לאורך שישה שבועות לאחר החיסון. הפרשת IgA תוארה כבר שבועיים לאחר החיסון ולאחר ארבעה שבועות נרשמה עליה משמעותית ברמות נוגדני IgG (שבוע לאחר מנת החיסון השנייה).

 

במחקר השני, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Pediatrics, ד"ר נעה אופק-שלומאי ושות' מבית החולים הדסה בירושלים מצאו כי כל 33 התינוקות לנשים עם זיהום בנגיף הקורונה בלידה ב-11 בתי חולים בישראל נמצאו שליליים לנגיף הקורונה. עוד מדווחים החוקרים כי 22 תינוקות במחקר לא נבדקו לנגיף הקורונה, אך לא הציגו תסמינים של הזיהום הנגיפי ולא נדרשו לאשפוז בך 2-3 שבועות לאחר שחרורם. תינוק אחד הלך לעולמו מסיבה שאינה קשורה לזיהום בנגיף הקורונה.

 

החוקרים מסבירים כי כ-95% מהאימהות הופרדו מהתינוקות שלהן בלידה למשך 2-3 ימים, בעקבות אבחנתן כחולות מאומתות לפני הלידה. התינוקות השלימו בדיקות לנוכחות הזיהום בתוך 48 שעות ושוב לאחר שבועיים מהלידה. בשלושה מקרים, האימהות והתינוקות היו במגע עור-לעור לפני שתוצאת הבדיקה של האם חזרה חיובית.

 

במרבית הנשים תועדו תסמינים קלים, אם בכלל, של הזיהום הנגיפי. בשתי נשים אובחנה דלקת ריאות ואחת מהן הונשמה לצורך ניתוח קיסרי ונותרה תחת הנשמה לא-פולשנית למשך מספר ימים.

 

החוקרים מדווחים כי 89% מהתינוקות עזבו את בית החולים לאחר שהאימהות שלהן קיבלו מידע אודות אמצעי זהירות מפני זיהום בנגיף הקורונה. שישה תינוקות שוחררו לבית ללא אדם נוסף חיובי לזיהום בנגיף הקורונה והופרדו מהאימהות שלהן.

 

מבין 55 תינוקות, 74.5% ניזונו מחלב אם מרגע ההפרדה בלידה ועד לשחרור מבית החולים, 85% ניזונו מחלב אם בלבד בביתם ושניים לא ינקו.

 

ממצאי המחקר מעידים על פרוגנוזה מצוינת בתינוקות שנולדו לאימהות חיוביות לנגיף הקורונה.

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני