חדשות

השוואת תוצאות הנשמה נזאלית בשיטת HFOV לעומת CPAP בפגים על תסמונת מצוקה נשימתית (Neonatology)

20/04/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בפגים עם תסמונת מצוקה נשימתית בדרגה מתונה, הנשמה נזאלית בשיטת HFOV (High-Frequency Oscillatory Ventilation) אינה עדיפה על CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) בכל הנוגע להפחתת הצורך בהנשמה מלאכותית פולשנית במהלך השבוע הראשון לחיים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Neonatology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם הנשמה נזאלית בשיטת HFOV עדיפה על הנשמת CPAP נזאלית להפחתת הצורך בהנשמה מלאכותית פולשנית בפגים שנולדו לאחר בין 26 שבועות ועד 33 שבועות ושישה ימים עם תסמונת מצוקה נשימתית (Respiratory Distress Syndrome).

 

המחקר הרב-מרכזי, אקראי-מבוקר, נערך ב-18 יחידות טיפול נמרץ ביילודים ברחבי סין. מדגם המחקר כלל 302 פגים עם אבחנה של RDS וחולקו באקראי לטיפול ב-CPAP נזאלי (150 תינוקות) או HFOV (152 חולים). התוצא העיקרי היה הצורך בהנשמה מלאכותית פולשנית במהלך השבוע הראשון.

 

כישלון טיפול תועד ב-15 מבין 152 תינוקות (9.9%) בקרב מטופלים ב-HFOV וב-26 מבין 150 תינוקות (17.3%) בקבוצת הטיפול ב-CPAP נזאלי (P=0.06).

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי הנשמה נזאלית עם HFOV לוותה בשיעור נמוך יותר משמעותית של כישלון טיפול, בהשוואה הנשמה נזאלית עם CPAP בפגים שנולדו לאחר 26 שבועות היריון עד 29 שבועות היריון ו-7 ימים (11.9% לעומת 32.4%, p=0.03) ובמשקל לידה קטן מ-1,500 גרם (10.4% לעומת 29.6%, p=0.01).

 

שיעור ההפרשות העבות שגרמו חסימה לדרכי האוויר היה גבוה יותר בקרב חולים בקבוצת HFOV נזאלי, בהשוואה לאלו בקבוצת הטיפול ב-CPAP (13.8% לעומת 5.3%, p=0.01). לא תועדו הבדלים משמעותיים בתוצאי סיום משניים אחרים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בפגים עם תסמונת מצוקה נשימתית חדה לא תועדה עדיפות להנשמה נזאלית עם HFOV, בהשוואה להנשמה נזאלית עם CPAP בנוגע לתמיכה נשימתית לתסמונת מצוקה נשימתית חדה בתינוקות שנולדו לאחר 26 שבועות היריון ועד 33 שבועות היריון ושישה ימים. הרושם העולה מהנתונים הוא כי HFOV מלווה בתועלת טובה יותר מ-CPAP בפגים שנולדו לפני השלמת 30 שבועות היריון. 

 

Neonatology. 2021 Apr 7:1-7

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד"ר ברנרד ברזילי:

בשנים האחרונות הולכות ומצטברות העדויות התומכות בהנשמה לא פולשנית בשיטה של nHFOV וביעילותה למניעת הנשמה פולשנית. מחקר זה מצא כי הנשמה לא פולשנית ב-nHFOV יעילה לא פחות מ-nCPAP בילודים צעירים משבוע 34 עם RDS. מעניין לציין, כי בתינוקות הקטנים יותר, אלו שנולדו לפני שבוע 30 להריון שיטת ה-nHFOV היתה עדיפה על nCPAP. יש לציין כי לא נבדקו תוצאים ארוכי טווח, אם כי אני סבור שכל מניעה של הנשמה פולשנית – מבורכת.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני