חדשות

אבחנה של פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס מלווה בסיכון מוגבר להפרעות קצב לב במבוגרים צעירים (Heart Rhythm)

19/06/2021

 

במבוגרים צעירים ובגיל העמידה עם פולימיוזיטיס-דרמטומיוזיטיס שכיחות מוגברת של הפרעות קצב לב באופן כללי, והפרעות קצב על-חדריות באופן ספציפי, בהשוואה למטופלים ללא המחלות הריאומטיות הללו, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Heart Rhythm.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמת מצאו קשר בין דלקת סיסטמית ובין מחלה קרדיווסקולארית טרשתית והפרעות קצב לב במצבים ריאומטולוגים כמו דלקת מפרקים שגרונית. פולימיוזיטיס ודרמטומיוזיטיס הן מחלות ריאומטולוגיות נדירות המתאפיינות בחולשת שרירים פרוקסימאלית סימטרית. למרות מחקרים קודמים שקשרו בין פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס ובין מחלה קרדיווסקולארית טרשתית, אין מחקרים ברמת האוכלוסייה להערכת הסיכון להפרעת קצב לב בחולים אלו.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את השכיחות של הפרעות קצב לב ואת הפרעות הקצב השונות לפי גיל ומין בחולים עם פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס ולקבוע את הקשר בין הפרעות הקצב ובין פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס.

 

מחקר העוקבה הרטרוספקטיבי כלל מבוגרים שאושפזו בארצות הברית בין השנים 2016 ו-2018. הם התאימו לחולים עם אבחנה של פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס 10 ביקורות תואמות בגיל וללא המחלות הריאומטיות ובחנו את הקשר עם הפרעות קצב לב לאחר תקנון לגורמי סיכון נפוצים להפרעות קצב לב.

 

מבין למעלה מ-107 מיליון אשפוזים, החוקרים התאימו 32,085 מבוגרים עם פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס ל-320,850 ביקורות. בקרב חולים עם פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס מתחת לגיל 50 שנים תועדו שיעורי הימצאות גבוהים יותר של הפרעות קצב וסיכון מוגבר להפרעת קצב לב, בהשוואה לביקורות (26.8% לעומת 22.7%, בהתאמה).

 

הסיכון המוגבר להפרעות קצב לב בחולים עם פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס תועד רק בהערכת הפרעות קצב על-חדריות, כולל פרפור פרוזדורים (17.3% לעומת 15.8%), רפרוף פרוזדורים (2.7% לעומת 1.8%), טכיקרדיה על-חדרית (2.4% לעומת 1.3%) והפרעת קצב לא-מסווגת (2.4% לעומת 1.3%).

 

במבוגרים עם פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס תועד סיכון גבוה פי שלוש לתמותה באשפוז בנוכחות אבחנה של הפרעת קצב לב (יחס סיכויים של 3.3, p<0.001).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על שיעורי הימצאות גבוהים יותר של הפרעות קצב לב, בפרט הפרעות קצב על-חדריות, במבוגרים צעירים עם פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס, בהשוואה לביקורות תואמות. אבחנה של הפרעת קצב לב לוותה בשיעורי תמותה גבוהים יותר משמעותית בחולים עם פולימיוזיטיס או דרמטומיוזיטיס.

 

Heart Rhythm, online May 26, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני