חדשות

חיסונים כנגד COVID-19 בטוחים ויעילים בחולי סרטן תחת טיפול פעיל (Cancer Cell)

20/06/2021

 

עדויות חדשות מאשרות את הבטיחות והיעילות של חיסונים כנגד נגיף הקורונה מבוגרים עם מחלות ממאירות תחת טיפול פעיל, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Cancer Cell.

 

החוקרים מניו יורק בחנו קבוצה מגוונת של 200 חולים שהיו תחת טיפול פעיל כנגד ממאירויות שונות. לאחר השלמת החיסונים באחד התכשירים המאושרים לשימוש בארצות הברית, ב-94% מהנבדקים הייתה עדות לנוגדנים כנגד נגיף הקורונה.

 

שיעורי התגובה לחיסונים היו גבוהים מאוד בקרב חולים עם גידולים סולידים (98%), אך מעט נמוכים יותר בקרב אלו עם ממאירויות המטולוגיות (85%), בפרט בקרב חולים תחת טיפול הגורם דיכוי חיסוני משמעותי, דוגמת מעכבי CD20 (70%) וחולים לאחר השתלת מח עצם (73%), אם כי שיעורים אלו עדיין היו הרבה יותר גבוהים מהצפוי.

 

בקרב חולים שקיבלו טיפול במעכבי בקרה חיסונית (97%) או טיפולים הורמונאליים (100%) תועדו שיעורים גבוהים של הופעת נוגדנים לאחר החיסונים.

 

בחולים עם היסטוריה של זיהום קודם בנגיף הקורונה תועד טיטר נוגדני IgG כנגד חלבון Spike שהיה גבוה יותר לאחר החיסון.

 

טיטר נוגדני IgG היו נמוך יותר יחסית לאחר קבלת חיסונים המבוססים על אדנו וירוס, בהשוואה לחיסונים המבוססים על רנ"א שליח.

 

ממצאי המחקר מצביעים על אימונוגניות גבוהה של חיסונים כנגד נגיף הקורונה בחולי סרטן ומזהים חולים מדוכאי חיסון בהם יש מקום לבחון גישות חיסון חדשות או אפשרות חיסון סביל.

 

החוקרים כותבים כי דרושים אמצעים להגנה על אוכלוסיות פגיעות אלו מפני הזיהום וכי ממצאי המחקר עשויים לסייע בהבטחה כי חיסונים אלו פועלים היטב, גם בחולים תחת טיפול כימותרפי או אימונותרפי.

 

ממצאי המחקר מאשרים כי אין צורך להמתין לקבלת החיסון עד השלמת הטיפול הכימותרפי או האי מונותרפי.

 

תופעות הלוואי של החיסונים שתועדו באוכלוסיה זו לא היו גרועים יותר משמעותית מהתופעות שתועדו באוכלוסיות אחרות. לא תועדו מקרים של חולים שנדרשו לפנות לחדרי מיון או לאשפוז בבית חולים בעקבות תופעות לוואי של החיסונים.

 

הממצאים תומכים בהרחבת מתן החיסונים בהקדם לחולים עם מחלות ממאירות ומאפשרים מתן טיפול אופטימאלי כנגד הממאירות גם בעיצומה של מגפת הקורונה.

 

Cancer Cell, online June 5, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני