חדשות

התועלת של החיסונים כנגד וריאנט דלתא של נגיף הקורונה (N Engl J Med)

23/07/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine עולה כי לאחר השלמת שתי מנות חיסון של חברת פייזר או של חברת אסטרה-זנקה, ישנם הבדלים מתונים בלבד ביעילות החיסונים כנגד וריאנט דלתא, בהשוואה לווריאנט אלפא של הנגיף. ההבדלים האבסולוטיים ביעילות של החיסון היו בולטים יותר לאחר המנה הראשונה של החיסון.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי וריאנט דלתא של נגיף הקורונה הוביל לעליה במספר מקרי ההדבקה בנגיף בהודו וכעת זוהה ברחבי העולם, כולל עליה ניכרת בבריטניה. עד כה, לא היו נתונים ברורים אודות התועלת של החיסונים של חברת פייזר ושל חברת אסטרה-זנקה כנגד וריאנט זה.

 

החוקרים התבססו על הנתונים אודות כל המקרים התסמיניים של זיהום בנגיף קורונה באנגליה, אשר עברו ריצוף, במטרה לקבוע את שיעור המקרים עם כל וריאנט ובהתאם למצב החיסוני של החולה.

 

מהנתונים עולה כי היעילות לאחר מנת חיסון אחת הייתה נמוכה יותר משמעותית בקרב חולים עם וריאנט דלתא (30.7%), בהשוואה לאלו שנדבקו בווריאנט אלפא (48.7%), כאשר לא תוארו הבדלים ביעילות בין החיסון של חברת פייזר וזה של חברת אסטרה-זנקה.

 

היעילות של שתי מנות חיסון של חברת פייזר עמדה על 93.7% בחולים שנדבקו בווריאנט אלפא ועל 88.0% באלו שנדבקו בווריאנט דלתא. מנגד, היעילות של שתי מנות חיסון של חברת אסטרה-זנקה עמדה על 74.5% כנגד וריאנט אלפא ועל 67.0% כנגד וריאנט דלתא.

 

ממצאי המחקר תומכים במאמצים להגדלת היקף מתן החיסונים בשתי מנות לאוכלוסיות בסיכון.

 

N Engl J Med July 21, 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני