חדשות

תרופות ביולוגיות פחות יעילות לטיפול ב-Ankylosing Spondylitis בנשים (מתוך כנס ה- International Congress on Spondyloarthritides)

09/10/2018

 

נשים עם אבחנה של Ankylosing Spondylitis אינן מגיבות לטיפול בתרופות ביולוגיות טוב כמו גברים, עם סיכוי קטן יותר כי ישובו למעקב וישלימו את הטיפול התרופתי, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-International Congress on Spondyloarthritides.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ב-359 חולים עם Ankylosing Spondylitis, כולל 120 נשים (33%) ו-239 גברים (67%), לאורך תקופה של למעלה מחמש שנים. החוקרים בחנו את המאפיינים הדמוגרפיים, אורחות חיים וסמני דלקת, ודירגו את המטופלים בתחילת המחקר, שלושה חודשים לאחר ההערכה הראשונית וכל שישה חודשים לאחר מכן.

 

למרות שלא תועדו הבדלים בהרגלי עישון, צריכת אלכוהול, או אורחות חיים אחרים, בין גברים ונשים, בנשים תועד שיפור קטן יותר במדדי פעילות המחלה עם טיפול במעכבי TNF, בהשוואה לגברים. עם זאת, ההיענות לטיפול התרופתי הייתה גרועה יותר בקרב נשים ומשך המעקב אחריהן תחת טיפול במעכבי TNF היה קצר יותר, בהשוואה לגברים (4.5 לעומת 5.4 שנים).

 

בהשוואה לגברים, בנשים תועדו מדדי פעילות מחלה גבוהים יותר משמעותית, המעידים על תסמינים חמורים יותר, בהערכות מדדי BASDAI (Bath Ankylosing SPondylitis Disease Activity Index), הבוחן עייפות, כאבי גב, כאב במפרק היקפי, רגישות מקומית ועוצמת ומשך נוקשות בוקר.  גם במדדי ASDAS (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score) תועדו ערכים הרבה יותר גרועים בנשים, בהשוואה לגברים, לאחר שנה אחת.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים ומאמינים כי תכשירים אלו פחות יעילים בנשים, בהשוואה לגברים, אך אינם יודעים מהו המנגנון בבסיס הבדלים מגדריים אלו.

 

מתוך כנס ה- International Congress on Spondyloarthritides

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני