חדשות

אנליזה חדשה של EAGLES : היעילות והבטיחות של varenicline (צ'מפיקס) בהשוואה ל-bupropion , NRT ופלצבו נשמרו גם בתת קבוצה של מטופלים עם הפרעות פסיכיאטריות (J Clin Psychopharmacol)

06/03/2019

באנליזה חדשה של מחקר ה-EAGLES (ר"ת של Evaluating Adverse Events in a Global Smoking Cessation Study ) מצאו החוקרים כי הבטיחות הנוירופסיכיאטרית והיעילות היחסית של varenicline (צ'מפיקס) ו- bupropion(זייבאן) ו-NRT (מדבקות ניקוטין) בהשוואה לפלצבו בקרב מטופלים עם הפרעות פסיכיאטריות לא הייתה שונה מזו שנמצאה באוכלוסייה הכללית שהשתתפה במחקר.

מטרת החוקרים הייתה לבחון את הבטיחות הנוירופסיכיאטרית ואת היעילות היחסית של varenicline, bupropion, ו-NRT בתת קבוצה של מטופלים הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות .

לצורך כך ביצעו החוקרים ניתוחים בתתי קבוצות של משתתפי  מחקר ה-EAGLES אשר סווגו כבעלי הפרעות פסיכיאטריות. מחקר ה-EAGLES היה כזכור מחקר שבחן את הבטיחות של השימוש בטיפולי גמילה מעישון, אשר נמשך  12 שבועות, אקראי, כפול סמיות, תלת פלצבו (triple-dummy) .

תתר הקבוצה שבה בוצעה האנליזה הנוכחית כללה אוכלוסייה של   4092 משתתפים שהיו  עם הפרעה פסיכוטית (n = 390), חרדה (n = 792), או הפרעות במצב רוח (n = 2910). הפרמטרים העיקריים של יעדי המחקר היו שכיחות של תופעות לוואי נוירופסיכיאטריות מתונות וחמורות (NPSAEs) ושיעורי התנזרות מתמשכת מעישון לאחר שבועות 9 עד 12 (9-12CAR).

החוקרים מדווחים על ששכיחות ה- NPSAE שנצפתה בטיפולים הייתה 5.1% עד 6.3% בקרב המטופלים עם הפרעה פסיכוטית, בין 4.6% ל -8.0% אצל אלו עם הפרעת חרדה ו בין 4.6% ל -6.8% אצל אלו עם הפרעת מצב רוח.

החוקרים מדווחים כי לא נמצא קשר בין varenicline  או בין bupropion לעלייה משמעותית של NPSAEs ביחס ל- NRT או פלסבו בכל תת הקבוצת עם הפרעות פסיכיאטריות  או הכל אחת מתתי הקבוצות (הפרעה פסיכוטית, חרדה או הפרעת מצב רוח) .

 לטיפול הייתה השפעה מובהקת (((P <0.0001 על השגת  9-12CAR  ללא עדות לאינטראקציה משמעותית (P = 0.24) להשפעת תת-אבחנה על תוצאות הטיפול .

 שיעורי הפסקת העישון תחת טיפול ב- varenicline היו גבוהים יותר יותר מ- bupropion, NRT ופלסבו, כששיעורי הגמילה עם bupropion ו- NRT היו גבוהים יותר מפלסבו.

השוואות של יעילות יחסית של הטיפולים בקרב תת הקבוצה הראו שהסיכוי להשגת  9-12CAR לעומת פלסבו  תחת טיפול ב- varenicline היה של יותר מפי 3.00 , של למעלה מ-1.90 עבור bupropion, ושל למעלה מ- 1.80 ל- NRT עבור כל תת הקבוצה שנבחנה.

 

מסקנת החוקרים היא ש-Varenicline, bupropion, ו-NRT הם טיפולים הנסבלים היטב ויעילים  בקרב מבוגרים עם הפרעות פסיכוטיות, חרדה, והפרעות מצב הרוח. כמו כן, הם מדגישים כי האפקטיביות היחסית של varenicline, bupropion ו- NRT לעומת פלסבו לא הייתה שונה בקרב תת קבוצה זו לעומת כלל המשתתפים במחקר.

J Clin Psychopharmacol. 2019 Mar/Apr;39(2):108-116. 

הערת המערכת: לעיון בדיווח על מחקר ה-EAGLES שפורסם בשנת 2016 – הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני