חדשות

האם בוטוקס עשוי להקלה על דיכאון ביפולארי או חרדה חברתית? (מתוך כנס ה-ASCP)

01/06/2019

 

מתן בוטוקס (Botulinium Toxin Type A) עשוי להקל על תסמיני דיכאון דו-קוטבי וחרדה חברתית, כך עולה מתוצאות מחקר ראשוני בנושא, אשר הוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Psychopharmacology. בשתי סדרות מקרים קטנות, הזרקת בוטוקס לאזור בין הגבות ומעל האף הביא להקלה בתסמיני דיכאון דו-קוטבי שהיה עמיד לטיפול, כמו גם לשיפור בחרדה חברתית.

 

בסדרת המקרים הראשונה נכללו 6 משתתפים (אישה אחת וחמישה גברים בגילאי 39-87 שנים). בכל המקרים הללו, טיפול תרופתי ופסיכותרפי בעבר ובהווה לא היה מספיק או הופסק בשל אירועים חריגים. מהנתונים עלה כי 4 מבין 6 חולים עם הפרעה דו-קוטבית ואירועי דיכאון בדרגה מתונה-עד-חמורה חוו הפוגה ממושכת לאחר הטיפול בבוטוקס. שני החולים האחרים חוו ירידה בתסמיני דיכאון, כאשר חולה אחד הצליח לחסוך את המחזור השני של טיפול בנזעי חשמל.

 

בסדרת המקרים השניה, 3 מבין 6 נשים (גילאי 32-61 שנים) עם חרדה חברתית ממושכת (מעל 10 שנים) ועמידה לטיפול חוו הפוגה ממושכת לאחר טיפול בבוטוקס. ביתר הנשים תועדה ירידה משמעותית בתסמיני חרדה חברתית. בכל הנשים הללו טיפול תרופתי ופסיכותרפי בעבר או בהווה לא הספיקו לשלוט בחרדה או הופסק בשל אירועים חריגים.

 

המומחים מסבירים כי כאשר משתקים סיבי שריר עם בוטוקס, הדבר עשוי לאותת לקצוות עצב טריגמינלי, כולל אלו העשויים להיות מעורבים במעבר כאב או מתח שרירים, ולהביא להקלה בדחק גופני עם ירידה בדחק נפשי. בעצם מדובר בשימוש מחוץ לקופסא בשרירים בכדי לטפל במצב הרוח, כאשר דרך השפעה על שרירי הפנים ניתן לשלוח אותות חזרה למוח.

 

מתוך כנס ה-ASCP

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני