חדשות

מיקרוביום המעיים קשור לפחד לא חברתי בתינוקות (Nature Communications)

21/06/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שפורסם ב-Nature Communications הראה כי ההרכב של מיקרוביום המעיים קשור לאופן שבו תינוקות חווים פחד לא חברתי – כמו למשל, פחד בתגובה למישהו שעוטה מסיכה בהשוואה למישהו שאינו עוטה מסיכה. המחקר כלל כ-34 תינוקות ובדק את הרכב מיקרוביום המעיים שלהם במשך שנה אחת. המחקר הראה כי ערכי Unifrac שליליים, כמות נמוכה יותר של חיידקי Bacteroides וכמות גבוהה יותר של חיידקי Veillonella, Dialister ו-Clostridiales - קשורים באופן משמעותי לפחד לא חברתי מוגבר. תינוקות עם עושר מיקרואורגניזמים גבוה ואחידות מופחתת של המיקרוביום הציגו גם הם פחד לא חברתי משמעותי יותר. עם זאת, המחקר לא הראה קשר בין מיקרוביום המעיים לפחד חברתי.

בראיון ל"רויטרס בריאות" אמרה אחת ממחברות המחקר כי "שיערנו שהמאפיינים של מיקרוביום המעיים יהיו קשורים לפחד הן חברתי והן לא חברתי. עם זאת, הממצאים הפתיעו אותנו ומצאנו קשר רק לפחד שאינו חברתי, שבא לידי ביטוי בתגובות התנהגותיות של התינוק כמו מצוקה קולית והתנהגות של בריחה כשהראנו לתינוקות עוזר מחקר לבוש במסכת ליל כל הקדושים". "לא ראינו כל קשר בין מיקרוביום המעיים לבין פחד חברתי כשנבדק על ידי עוזר המחקר שניגש לתינוקות ללא מסכה. אנו מאמינים שהקשר לעטיית מסכה עשוי להיות קשור למעגל עצבי עתיק יותר מבחינה אבולוציונית המשמש לצורך תגובה לאיומים מיידיים, כמו טורפים".

היא אמרה גם כי "עם מחקר נוסף, המיקרוביום של המעיים עשוי להימצא כמווסת מרכזי בהתפתחות הפחד וככזה הוא עשוי להפוך לאמצעי למניעה או שיפור של הפרעות פסיכיאטריות שונות ובעיות הקשורות להתנהגות הכוללת תגובת פחד לא תקינה". "ישנן דרכים פוטנציאליות רבות לתמרן את הרכב המיקרוביום, כולל התערבויות תזונתיות, מתן פרוביוטיקה וביצוע השתלות צואה. יתר על כן, מטבוליטים מיקרוביאליים עשויים בעתיד לשמש כטיפול או כמטרות טיפוליות" היא הוסיפה.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני