חדשות

טכנולוגית מציאות מדומה עשויה לסייע בטיפול בחולים עם פראנויה (Psychiatry Res)

09/01/2022

 

התערבויות המבוססות על טכנולוגיית מציאות מדומה עשויים להביא לשיפור תסמיני פראנויה, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Psychiatry Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מציאות מדומה מספקים נתונים חשובים המסייעים להבין טוב יותר מצבי פראנויה בסביבה עימה המטופל יכול להתמודד. המציאות המדומה מאפשרת לחולים עם פראנויה ללמוד כיצד להתמודד עם התסמינים, כאשר למרות שהחולים מודעים לכך שמדובר בסימולציה, החוויה והניסיון שלהם עוברים לעולם האמיתי.

 

החוקרים השלימו סקירה אשר נועדה לבחון את היעילות של טיפולים המבוססים על מציאות מדומה לטיפול בפראנויה. הם כללו מחקרים שפורסמו עד נובמבר 2021 והופיעו במאגרי PubMed, Embase, Web of Science, PsycINFO ו-Scopus ודיווחו על התערבויות המבוססות על מציאות מדומה לטיפול בחולים אלו.

 

הסקירה כללה שמונה מחקרים, שישה מהם מחקרים אקראיים עם התערבויות המבוססות על מציאות מדומה, אשר נבחנו אל מול התערבויות שגרתיות בקבוצת ביקורת. שני מחקרים בחנו את הנתונים לפני ואחרי ההתערבות. ההתערבויות נעו בין  מפגש יחיד ועד 16 מפגשים עם מעקב לאורך עד שישה חודשים.

 

מהנתונים עולה כי כל המחקרים אשר נכללו בסקירה הדגימו תוצאות חיוביות, כולל שיפור במעורבות החברתית, הפחתת רמות חרדה וירידה במחשבות חשדניות ותסמיני פראנויה.

 

למרות שטכנולוגיית מציאות מדומה מוגבלת מסיבות שונות, כולל עלויות, התערבות זו מושכת יותר מהתערבויות קונבנציונאליות. ההתערבויות המבוססות על מציאות מדומה הובילו לשיפור תסמינים בחולים עם פראנויה, הגדילו את המערבות החברתית והפחיתו את רמת הדחק והחשדנות.

 

Psychiatry Res. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני