חדשות

מחקר של מכבי שירותי בריאות ומכון קיי.איי: עלייה ניכרת במצוקה נפשית בקרב מתבגרים במהלך הקורונה (הודעת מכבי)

11/01/2022

מחקר של מכבי שירותי בריאות ומכון  קיי.איי: עלייה נכרת במצוקה נפשית בקרב מתבגרים במהלך הקורונה; ראש תחום ברה"ן במכבי: "הממצאים מדגישים את הצורך בתקצוב תוכנית לאומית."

מחקר חדש של מכבי שירותי בריאות ומכון קיי.איי (KI) בדק אבחנות ושימוש בתרופות פסיכיאטריות בקרב בני הנוער בישראל במהלך מגיפת הקורונה והשווה לתקופה שלפני פרוץ המגיפה.

הממצאים הראו עלייה ניכרת באבחנות בריאות הנפש  ובצריכת סוגים שונים של תרופות פסיכיאטריות בתקופת הקורונה בהשוואה לתקופה שלפניה. בין השאר נרשמה עלייה של 55% באבחנות של הפרעות אכילה, עלייה של 38% באבחנות של דיכאון ועליה של 33% באבחנות חרדה. כמו כן נצפתה עלייה של 28% במתן תרופות אנטיפסיכוטיות לבני ולבנות הנוער.

עוד נמצא במחקר כי רוב העלייה באבחונים נראית בקרב מתבגרות בנות: עלייה של 68% באבחנת דכאון, עלייה של 67% באבחנת הפרעות אכילה, עלייה של 42% באבחנת חרדה ועלייה של 29% באבחנות הקשורות במצבי דחק במהלך תקופת הקורונה.

במחקר בוצע ניתוח נתונים של יותר מ 200,000 רשומות רפואיות של בני נוער בגילים 12 עד 17.

״במחקר זה לא נבדקו כל האבחנות הפסיכיאטריות ואינו כולל את מערך בריאות הנפש הפרטי והאמבולטורי. על כן לא ניתן לשלול תופעות שלא נמדדו כאן ודורשות התבוננות והתייחסות מתאימה,״ מסבירה ד״ר שירה גרינפלד, מנהלת מחלקת מדיקל אינפורמטיקס במכבי.

ד"ר גלעד בודנהיימר ראש תחום בריאות הנפש במכבי שירותי בריאות: "הממצאים המדאיגים מצביעים שוב על הצורך בהיערכות לאומית לא רק כנגד המגיפה, אלא גם כנגד השפעותיה הנפשיות. הממצאים מדגישים את הצורך בתקצוב של תוכנית לאומית עם תקציבים ייעודיים לטובת התמודדות ומענה למצב הנפשי של הילדים והנוער בישראל. על התוכנית להתמקד בטיפול מונע, ובשילוב זרועות של החינוך, הרווחה, וכמובן הבריאות בטיפול בנוער ובמשפחתו בקהילה."

ד״ר פיני עקיבא, מנכ״ל מכון קיי.איי: ״המחקר שביצענו מדגיש את הצורך לכלול את נושא בריאות הנפש של בני הנוער בארץ כחלק מהדיון העוסק בהתמודדות עם משבר הקורונה, ויכול לעזור לגורמים השונים למקד את הסיוע בקבוצות בהן הפגיעה גבוהה במיוחד.״

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני