חדשות

חרדה ומדד מסת הגוף עשויים להשפיע על איזון אסתמה ללא קשר לרמת פעילות גופנית (Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice)

07/01/2022

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice עולה כי חרדה ומדד מסת גוף עשויים להשפיע על איזון אסתמה ללא תלות בדרגת הפעילות הגופנית.

 

במטרה לבחון את הקשר בין חרדה ומדד מסת גוף ובין תוצאות אסתמה, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 434 מבוגרים עם אסתמה, עם או ללא השמנה (מדד מסת גוף מתחת ל-30 או מעל 30 ק"ג/מ2), עם או ללא חרדה לפי מדדי HADS (Hospital Anxiety Depression Scale) ופעילות או חוסר פעילות גופנית (שעתיים ומעלה או פחות משעתיים של פעילות בשבוע).

 

על-בסיס הקטגוריות הללו, החוקרים סיווג את המשתתפים לארבע קבוצות: קבוצה 1 כללה חולים פעילים ללא חרדה וללא השמנה (80 חולים); קבוצה 2 כללה חולים פעילים גופנית עם חרדה ו/או השמנה (61 חולים); קבוצה 3 כללה חולים לא-פעילים ללא חרדה או השמנה (119 חולים); קבוצה 4 כללה חולים לא-פעילים עם חרדה ו/או השמנה (174 חולים).

 

מהנתונים עולים הבדלים משמעותיים בתוצאות אסתמה בין הקבוצות, עם הבדלים ניכרים בין חולים עם לעומת אלו ללא חרדה ובין חולים עם BMI מעל 30 בהשוואה לאלו עם מדד מסת גוף נמוך יותר. החוקרים מציינים כי בחולים שלא היו פעילים גופנית, אך לא סבלו מחרדה או השמנה, תועד שיעור נמוך יותר של התלקחויות אסתמה. עם זאת, ייתכן כי הממצא הנ"ל נובע מאוכלוסיית חולים קטנה יותר או מהעובדה שאורח חיים לא-פעיל מלווה בשיעור נמוך יותר של התקפי אסתמה.

 

מעניין לציין כי מהממצאים עולה כי פעילות גופנית לא שיחקה תפקיד משמעותי באיזון אסתמה, למרות מחקרים קודמים שהציעו כי פעילות גופנית מובילה לאיזון משקל ושיפור חרדה.

 

למרות מגבלות המחקר, החוקרים כותבים כי התייחסות להשמנה וחרדה בניהול השגרתי של חולים עם אסתמה עשוי לסייע במתן רפואה מותאמת אישית באמצעות כלים פשוטים וזולים, עם אפשרות לזיהוי מוקדם של החולים בהם צפוי איזון לקוי של אסתמה ואיכות חיים ירודה.

 

Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני