חדשות

הנחיות חדשות בנושא טיפול נוגד-קרישה סביב פרוצדורות (J Am Coll Cardiol)

21/01/2017

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

איגוד ה-ACC (American College of Cardiology) פרסם המלצות עדכניות בנושא טיפול נוגד-קרישה בחולים עם פרפור פרוזדורים, שאינו על-רקע מחלת מסתם, המיועדים לפרוצדורות הנעות בין עקירת שיניים ועד ניתוח.  בקרוב צפויה אפליקציה זמינה לשימוש לצד מיטת החולה, שתסייע בקביעת הצורך בהפסקת נוגד-קרישה לפני פרוצדורות, צורך בטיפול פראנטרלי מגשר ומתי לחדש טיפול נוגד-קרישה לאחר הפרוצדורות.

 

המסמך החדש מיועד בעיקר להנחיית טיפול במקרים של פרוצדורות אלקטיביות, מתוכננות, אך חלק מההמלצות עשויות להיות תקפות גם למצבי טיפול חירום או דחוף.

 

המומחים סיפקו 11 המלצות במאמר, החל מהתייחסות לשאלת צורך בהפסקת טיפול באנטגוניסטים לוויטמין K, כולל קומדין. הם המשיכו והתייחסו לסוגיית צורך בטיפול מגשר וחידוש טיפול בנוגדי-קרישה ישירים פומיים לאחר הפרוצדורה. נוגדי הקרישה הפומיים הישירים להם מתייחסים במסמך ההמלצות כוללים את Dabigatran (פרדקסה), Rivaroxaban (קסרלטו), Apixaban (אליקוויס) ו-Edoxaban.

 

עוד נכללים בהנחיות החדשות ארבעה אלגוריתמים להנחיית צורך בהפסקת טיפול באנטגוניסטים לוויטמין K, צורך בהפסקת טיפול נוגד-קרישה פומי, מתן טיפול מגשר וכיצד לחדש טיפול נוגד-קרישה.


עם זאת, האפליקציה מצויה בשלבי פיתוח. לאחר שהחולים יקבלו מושג אודות מדד
CHA2DS2-VASc שלהם ואת הסיכון שלהם, הם ככל הנראה ירצו להיות מעורבים יותר. המרכיבים החשובים של האפליקציה כוללים אפשרות הכנסת הפרוצדורה הספציפית והנחיית צורך בהפסקת טיפול נוגד-קרישה.

 

בחולים עם מדד CHA2DS2-VASc של עד ארבע נקודות אין צורך בטיפול מגשר, בעוד שבחולים עם מדד גבוה של 7-9 או בחולים לאחר אירוע תרומבוטי רצנטי יש לשקול בחום טיפול מגשר. בחולים בסיכון בינוני ככל הנראה אין צורך בטיפול מגשר, בהעדר אירוע תרומבוטי רצנטי.

 

החוקרים סבורים כי האפליקציה צפויה להיות שימושית מאוד בקרב רופאים המשתמשים באפליקציה על-בסיס יומי. להערכתם הנתונים יהיו שימושיים מאוד עבור רופאים שייתכן ואינם מתבססים על הטלפונים או אפליקציות אחרות.

 

J Am Coll Cardiol 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני