חדשות

האם כריתת שחלות מעלה את הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם? (Menopause)

16/01/2022

 

כריתה דו-צדדית של השחלות עשויה להיות מלווה בעליה בסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם, אם כי ההבדלים אינם מובהקים סטטיסטית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Menopause. החוקרים לא הצליחו להגיע למסקנה חד-משמעית אודות ההשפעה האפשרית של טיפול הורמונאלי על הסיכון הנ"ל.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הסרה דו-צדדית של השחלות מפחיתה באופן קבוע את הייצור האנדוגני של אסטרוגן ועשויה להביא לעליה בסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין הסרת השחלות ובין תמותה קרדיווסקולארית ואם קשר זה מושפע מכריתת רחם או טיפול הורמונאלי.

 

מחקר העוקבה הפרוספקטיבי כלל 25,338 אחיות בגילאי 45 שנים ומעלה ממדגם Danish Nurse Cohort. האחיות גויסו למדגם בשנים 1993 או 1999 והיו במעקב עד לתמותה, הגירה, או תום המעקב בסוף שנת 2018.

 

מבין כלל הנשים במחקר, 2,040 (8.1%) עברו כריתת שחלות דו-צדדית. לאורך מעקב ממוצע של 21.2 שנים, 772 אחיות (3%) הלכו לעולמן עקב מחלות לב וכלי דם.

 

מניתוח מתוקן עלה שיעורי תמותה קרדיווסקולארית גבוהים ב-31% בנשים לאחר כריתת שחלות דו"צ (רווח בר-סמך 95% של 0.88-1.96), בהשוואה לנשים עם שחלות שמורות.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדה השפעה של טיפול הורמונאלי או ניתוח להסרת הרחם על הקשר בין כריתת שחלות ובין תמותה עקב מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הקשר בין כריתת שחלות ובין הסיכון לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם, כולל הערכת ההשפעה של ניתוח לכריתת הרחם וטיפול הורמונאלי על הסיכון באוכלוסייה זו.

 

Menopause, January 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני