חדשות

תרופות פסיכוטרופיות עדיין נפוצות בשימוש לטיפול באוטיזם (Pediatrics)

24/10/2013

 

בקרב ילדים עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם עדיין קיימת שכיחות גבוהה יותר של תרופות פסיכוטרופיות, למרות עדויות מינימאליות התומכות בתועלת של תרופות אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת Pediatrics.

 

ממחקר רטרוספקטיבי שכלל למעלה מ-33,000 ילדים עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם עלה כי 64% קיבלו מרשם לטיפול פסיכוטרופי אחד לפחות. בנוסף, 35% קיבלו מרשם לשתי משפחות תרופות פסיכוטרופיות, או יותר, בו-זמנית, ו-15% קיבלו מרשם לשלוש משפחות תרופות.

 

מהתוצאות עולה כי יש לפתח סטנדרטים לטיפול בנוגע למרשם לטיפול בתרופות פסיכוטרופיות בילדים עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם. הם מציינים כי בקרב משתתפים במחקר עם מחלות רקע דוגמת הפרעה דו-קוטבית או הפרעת קשב, שהיו מבוגרים יותר, או שפנו לפסיכיאטר, תועדה שכיחות הרבה יותר גבוהה של מתן מרשמים לטיפול פסיכוטרופיות.

 

במסגרת המחקר הנוכחי, משפחות התרופות הפסיכוטרופיות כללו נוגדי-דיכאון, הן מעוררות והן לא-מעוררות, לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, אנטי-פסיכוטיות, נוגדי-חרדה, ליתיום, תרופות אנטי-כולינרגיות ונוגדי-פרכוס.

 

מהתוצאות עולה כי 63.56% מהמשתתפים נטלו טיפול בתרופה פסיכוטרופית כלשהי, כאשר 34.36% נטלו טיפול ביותר ממשפחת תרופות אחת. החוקרים מצאו עליה בשימוש בתרופות פסיכוטרופיות או במספר תרופות עם גיל הילדים. 34% מהילדים בגילאי 0-1 שנים נטלו תרופה פסיכוטרופית כלשהי, כאשר 10% נטלו למעלה מתרופה אחת.

 

מספרים אלו קפצו באופן דרמטי ל-64% ו-32%, בהתאמה, באלו בגילאי 2-10 שנים; ל-84% ו-57% באלו בגילאי 11-17 שנים; ו-87% ו-62% באלו בגילאי 18-20 שנים.

 

מבין אלו שנטלו מספר משפחות תרופות פסיכוטרופיות, סך המקרים של טיפול במספר משפחות תרופות עמד בממוצע על 5.63 לכל ילד. מספר התרופות המקסימאלי הממוצע לכל אירוע עמד על 2.6 ומספר משפחות התרופות המקסימאלי הממוצע עמד על 3.3 לכל אירוע. בנוסף, 10.4% מכלל המשתתפים במחקר נטלו תרופות מלמעלה משלוש משפחות ו-4.5 נטלו תרופות מארבע משפחות, או יותר.

 

שילובים נפוצים כללו נוגדי-דיכאון ותרופות להפרעת קשב וריכוז (38% מהמשתתפים), אנטי-פסיכוטיות ותרופות להפרעת קשב וריכוז (28%), אנטי-פסיכוטיות ונוגדי-דיכאון (20%), ואנטי-פסיכוטיות, נוגדי-דיכאון ותרופות להפרעת קשב וריכוז (18%).

 

מספר הימים הכולל הממוצע של כלל המקרים של טיפול במספר משפחות תרופות עמד על 525 (חציון של 346 ימים). טיפול בתרופות פסיכוטרופיות או בתרופות ממספר משפחות תרופות היה פחות נפוץ במשתתפים מאזורי צפון-מזרח ואזורים מערביים בארצות הברית, והנפוץ ביותר באזורים הדרומיים.

 

הגורם המנבא המשמעותי ביותר לשימוש בתרופות פסיכוטרופיות ותרופות ממספר משפחות כלל נוכחות מחלות רקע, בעיקר פרכוסים, הפרעה דו-קוטבית והפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות.

 

ממצאי המחקר מדגישים את הצורך במחקרים נוספים להערכת הטיפול בתרופות פסיכוטרופיות בילדים עם הפרעות מהספקטרום של אוטיזם.

 

Pediatrics. Published online October 21, 2013

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני