חדשות

שכיחות מוגברת של ילדים עם אוטיזם באימהות עם לופוס (מתוך כנס ה-ACR)

12/11/2013

 

בילדים שנולדו לאימהות הסובלות מלופוס סיכון גבוה כפליים להפרעות מהספקטרום של אוטיזם, בהשוואה לילדים לאימהות ללא מחלה דלקתית כרונית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו בכנס השנתי מטעם ה-ACR (American College of Rheumatology).

 

החוקרים מדגישים כי אין מקום לבהלה בנשים עם לופוס מאחר והסיכון האבסולוטי להתפתחות הפרעות מהספקטרום של אוטיזם עדיין יחסית נמוך. לדבריהם, הממצאים מרמזים לנוגדנים עצמיים, דוגמת NMDA (N-methyl-D-aspartate Receptor), המעורבים בפתוגנזה של לופוס וקוראים לערוך מחקרים נוספים בנושא זה.

 

החוקרים זיהו את כל הנשים בקוויבק עם לפחות אשפוז אחד לצורך לידה לאחר אבחנה של לופוס. הם התבססו על נתוני מאגר Offspring of Systemic Lupus Erythematosus Mothers Registry וזיהו 509 נשים עם לופוס, שילדו 719 ילדים. מקרים אלו הותאמו בגיל ובשנת הלידה ל-5,824 אימהות ביקורות, שילדו 8,493 ילדים. הגיל הממוצע של האימהות עמד על 30 שנים ומשך המעקב הממוצע עמד על כ-9 שנים.

 

אבחנה של אוטיזם הייתה נפוצה יותר בילדים שנולדו לאימהות עם לופוס, בהשוואה לילדים לאימהות ללא לופוס (1.4% לעומת 0.6%). בילדים עם אוטיזם, הגיל הממוצע בעת האבחנה היה מעט צעיר יותר בילדים שנולדו לאימהות עם לופוס (3.8 לעומת 5.7 שנים).

 

מניתוח רב-משתנים עלה כי בילדים שנולדו לאימהות עם לופוס תועד סיכוי גבוה כפליים להתפתחות אוטיזם, בהשוואה לאלו שנולדו לאימהות ללא לופוס (יחס סיכון של 2.31).

 

ניתוח לפי תתי-קבוצות בחן את החשיפה התוך-רחמית לתרופות ב-1,925 ילדים. אף אחד מ-18 הילדים עם אוטיזם לא נחשף לתרופות אנטי-מלריה, נוגדי-דיכאון או תרופות לדיכוי חיסוני. עם זאת, ילד אחד שנולד לחולת לופוס נחשף לקורטיקוסטרואידים וילד אחד נולד לאם ללא לופוס ונחשף לתרופות נוגדות-פרכוס.

 

החוקרים כותבים כי על רופאים לדון אודות ממצאים אלו עם נשים הסובלות מלופוס, השוקלות להרות, ובאופן אידיאלי לתכנן את ההיריון בזמני פעילות מחלה נמוכה, תוך הערכת בטיחות הטיפול התרופתי.

 

מתוך כנס ה-ACR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני