חדשות

האם שיכוך כאב אפידוראלי במהלך לידה עשוי להביא לעליה בסיכון לאוטיזם? (JAMA Pediatrics)

26/10/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics עולה כי שיכוך כאב בגישה אפידוראלית במהלך לידה מלווה בסיכון מוגבר להפרעות מהספקטרום של אוטיזם בצאצא.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממאגר הרשומות הרפואיות של Kaiser Permanente בין השנים 2008 עד 2015 במטרה לקבוע אם שיכוך כאבים אפידוראלי במהלך לידה נרתיקית מלווה בסיכון מוגבר להפרעות מהספקטרום של אוטיזם.

 

מבין למעלה מ-147,000 ילדים שנולדו לקרוב ל-120,000 נשים, 74.2% נולדו לאימהות שנחשפו לשיכוך כאבים אפידורלי.

 

שיעור עליות חום היה גבוה יותר בנשים בקבוצת שיכוך כאבים אפידורלי, בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול זה (11.9% לעומת 1.3%); 1.1% מהאימהות בקבוצת שיכוך כאבים אפידוראלי סבלו מחום עוד טרם ההתערבות האפידוראלית.

 

החוקרים מדווחים כי שיעורי הפרעות מהספקטרום של אוטיזם עמדו על 1.9% בילדים לאימהות בקבוצת ההתערבות האפידוראלית ועל 1.3% בקרב ילדים לאימהות שלא קיבלו שיכוך כאבים אפידורלי.

 

מניתוח סטטיסטי שכלל תקנון לשנת הלידה, החוקרים מצאו כי שיכוך כאבים אפידוראלי לווה בעליה משמעותית של 48% בסיכון להפרעות מהספקטרום של אוטיזם. במודלים נוספים, שיכוך כאבים אפידוראלי לווה בעליה מובהקת סטטיסטית של קרוב ל-40% בסיכון להפרעות מהספקטרום של אוטיזם.

 

עוד עולה מהנתונים מגמה של עליה בסיכון להפרעות מהספקטרום של אוטיזם עם עליה במשקל חשיפה לשיכוך כאבים אפידורלי, אשר הגיע עד כדי עליה של 5% בסיכון לכל ארבע שעות שיכוך כאבים אפידורלי.  מנגד, חום לאחר שיכוך כאבים אפידוראלי לא זוהה כגורם סיכון להפרעות מהספקטרום של אוטיזם.

 

החוקרים מדגישים כי הם אינם ממליצים על שינוי גישת טיפול או הוספת נתונים אלו לטפסי הסכמה מדעת מאחר ומדוע בנתונים המבוססים על מחקר תצפיתי ואין הוכחה לקשר סיבתי.

 

JAMA Pediatrics, online October 12, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני