חדשות

מגבלות בדיקות גנטיות מבוססות-מערך בזיהוי חולים עם היפרכולסטרולמיה משפחתית (JAMA Cardiol)

31/05/2021

 

מרבית החולים עם היפרכולסטרולמיה משפחתית לא יזוהו במידה והבדיקות הגנטיות יתבססו על בדיקות מבוססות-מערך בלבד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לזהות את מספר הוריאנטים בעלי חשיבות קלינית הקשורים עם היפרכולסטרולמיה משפחתית אשר לא יזוהו בבדיקות גנטיות מבוססות-מערך (Array-Based) בהשוואה לבדיקות מקיפות המבוססות על ריצוף הדור הבא.

 

המחקר כלל 4,563 משתתפים שהופנו לבדיקות אבחנתיות להיפרכולסטרולמיה משפחתית ו-6,842 משתתפים שעברו בדיקות ריצוף הדור הבא כחלק מבדיקה גנטית נרחבת.

 

מהנתונים עולה כי בקרב חולים עם התוויה לבדיקה להיפרכולסטרולמיה משפחתית בדיקת גנטית המבוססת על ריצוף הדור הבא הדגימה שיעור מנבא חיובי של 27.0% (1,230 מבין 4,563 חולים), כאשר שיעור זה צפוי לעמוד על 8.4% (382 מבין 4,563 חולים) עם בדיקה מוגבלת מבוססת-מערך.

 

במחקר הנוכחי, 94% מהחולים השחורים ו-85% מהחולים ההיספאנים עם וריאנטים פתוגניים מוכחים של היפרכולסטרולמיה משפחתית מוכחת  לא היו מזוהים ע"י בדיקת הסקר למספר וריאנטים מוגבל. ביהודים אשכנזים שיעור זה צפוי לעמוד על 33% מהנבדקים.

 

לדוגמא, בדיקת 23andMe, המציעה בדיקת סקר מוגבלת רק ל-24 וריאנטים ידועים של היפרכולסטרולמיה משפחתית תפספס למעלה מ-60% מהחולים עם ההפרעה האוטוזומלית-דומיננטית. בדיקות מבוססות-מערך יפספסו 68.9% מהחולים עם היפרכולסטורלמיה משפחתית שהשלימו בדיקה גנטית נרחבת בהתוויה של היפרכולסטרולמיה משפחתית; באלו שעברו את הבדיקה כחלק מבדיקות סקר מונעות, שיעור פספוס האבחנה עמד על 61.8%.

 

בדיקות סקר למספר וריאנטים מוגבל הקשור בהיפרכולסטרולמיה משפחתית עשוי להרגיע באופן שגוי מטופלים רבים בסיכון להיפרכולסטרולמיה משפחתית כי אינם נושאים וריאנט גורם-מחלה.

 

במקרים בהם קיים חשד קליני גבוה להיפרכולסטרולמיה משפחתית, גם בנוכחות תוצאה שלילית בבדיקה גנטית מבוססת-מערך, יש לשקול בדיקה גנטית קלינית.

 

JAMA Cardiol. Published online May 26, 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני