חדשות

הנחיות חדשות של איגוד הלב האמריקאי לטיפול ביתר לחץ דם הקשור להשמנה

25/09/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

בעוד שההנחיות הקודמות של איגוד הלב האמריקאי (ה-AHA) התייחסו לאופן בו תזונה, פעילות גופנית ושליטה במשקל יכולים לסייע במניעה וניהול של יתר לחץ דם, ההצהרה החדשה של ה-AHA מתמקדת ביתר לחץ דם הקשור להשמנה. ההצהרה, שפורסמה ב-20 בספטמבר, מזהה גם פערי ידע ומציעה כיווני מחקר עתידיים.

"בהתחשב בכך שהשמנה היא גורם סיכון עיקרי ליתר לחץ דם, ויתר לחץ דם הוא אחד מגורמי הסיכון העיקריים (אם לא העיקרי) המיוחסים לרוב מחלות הלב וכלי הדם, חשבנו שחשוב להתמקד באסטרטגיות הרזיה ולעדכן את מה שאנו יודעים אודות אפשרויות הטיפול הזמינות לטיפול ביתר לחץ דם בחולים עם השמנת יתר", אמר יו"ר קבוצת הכתיבה, ד"ר מייקל א. האל. "אסטרטגיות רפואיות וכירורגיות עשויות לסייע בשיפור המשקל ולחץ הדם לאורך זמן, בנוסף לתזונה בריאה ופעילות גופנית", ציין בהודעה לעיתונות מטעם ה-AHA. "לעתים קרובות איננו מתייחסים לתרופות או לניתוח מטבולי עד לאחר שנגרמת פגיעה באיבר מטרה, כגון פגיעה בלב או אירוע מוחי", עם זאת, על ידי פעולה מוקדמת יותר, "אולי נוכל למנוע סיבוכים אלה", הוסיף האל. הוא הוסיף כי השאלה החשובה ביותר, לדעתו, היא כיצד להתמודד בצורה הטובה ביותר עם השמנת יתר בקרב ילדים ומתבגרים על מנת להפחית את הסיכון ליתר לחץ דם וסיבוכים נלווים נוספים.

ירידה של 5% עד 10% ממשקל הגוף יכולה להוביל לירידה של יותר מ-5 מ"מ כספית בלחץ הדם הסיסטולי וירידה של 4 מ"מ כספית בלחץ הדם הדיאסטולי, מצוין בהצהרה. ירידה של 10 ק"ג עשויה להוריד את לחץ הדם הסיסטולי בכ-5-20 מ"מ כספית. כדי לנהל משקל, לשלוט ביתר לחץ דם ולהפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם, ההנחיות ממליצות על תזונה ים תיכונית או על גישות דיאטטיות להפחתת יתר לחץ דם (DASH), הכוללות פירות, ירקות, קטניות, אגוזים וזרעים, עם צריכה מתונה של דגים, פירות ים, עופות וחלב, וצריכה נמוכה של בשר וממתקים אדומים ומעובדים. התזונה הים תיכונית כוללת גם שמן זית וצריכה מתונה של יין (אדום בעיקר). בנוסף, ההשפעה של צום לסירוגין על בקרת לחץ הדם אינה ברורה, מצוין בהצהרה. בנוסף, מצוין כי בדרך כלל, 150-225 דקות ו-225-420 דקות של פעילות גופנית בשבוע יכולות להוביל לירידה במשקל של 2-3 ק"ג או 5-7.5 ק"ג, בהתאמה, ויש צורך ב-200-300 דקות של פעילות גופנית בשבוע לשמירה על הירידה במשקל הזו.

ההצהרה מציינת כי ארבע תרופות מאושרות על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) לירידה במשקל לטווח הארוך: orlistat (Xenical, Alli), phentermine/topiramate extended release (Qsymia), naltrexone/bupropion (Contrave), ו-liraglutide 3.0 mg (Saxenda). ב-4 ביוני אישר ה-FDA תרופה חמישית, Semaglutide (Wegovy). המחקרים בנושא הראו כי ההשפעות ארוכות הטווח של התרופות נגד השמנת יתר על לחץ הדם מעורבות. עם זאת, "שיעורי מתן המרשם לתרופות אלה נמוכים, ככל הנראה בגלל כיסוי ביטוחי מוגבל ורמות נמוכות של מיומנות קליניות בטיפול בהשמנה", כותבים האל ​​ועמיתיו.

ניתוח מטבולי יכול גם להיות אופציה לירידה במשקל עבור מטופלים מסוימים, והוא קשור לירידה בלחץ הדם. בניסוי שבוצע לגבי מעקף קיבה על 100 חולים עם השמנת יתר ולחץ דם יציב (מחקר ה-GATEWAY), שפורסם ב-Circulation בשנת 2018, יותר חולים בקבוצת מעקף הקיבה Roux-en-Y, בהשוואה לקבוצת הביקורת (84% לעומת 13%), עמדו בתוצא העיקרי שכלל ירידה של ≥ 30% במספר התרופות להורדת לחץ דם תוך 12 חודשים תוך שמירה על לחץ דם של <140/90 mmHg.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני