חדשות

דחק מנבא תסמיני דיכאון בנשים עם הפרעה דו-קוטבית במהלך המעבר למנופאוזה (Menopause)

18/01/2022

 

לדחק תפקיד חשוב בהתפתחות דיכאון בנשים עם הפרעה דו-קוטבית במהלך תקופת המעבר למנופאוזה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Menopause.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שהפרעות שינה הן מאפיין חשוב בהפרעה דו-קוטבית, אין נתונים אודות הקשר בין תסמיני מצב רוח, הפרעות שינה וחומרת גלי חום במהלך מנופאוזה בנשים עם הפרעה דו-קוטבית.

 

מדגם המחקר כלל 100 נשים עם הפרעה דו-קוטבית שהיו סביב תקופת המנופאוזה, כפי שנקבע לפי קריטריוני STRAW ו-Monash. המשתתפות השלימו סקר שכלל שאלות אודות היסטוריית פוריות, המהלך הקליני של הפרעה דו-קוטבית, תסמיני מנופאוזה לפי מדד Menopause Rating Scale (MRS), דיכאון, חרדה ודחק.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קורלציה חיובית בין בעיות שינה ובין חומרת גלי חום. כמו כן, תועדה קורלציה בין בעיות שינה וגלי חום ובין תסמיני דיכאון, חרדה ודחק. לא תועדה קורלציה משמעותית בין מדדי מאניה ובין חומרת גלי חום או הפרעות שינה. מניתוח סטטיסטי עלה כי דחק לבדו ניבא 40% מהשונות במדדי דיכאון, עדות לחשיבות הרבה של דחק בהתפתחות דיכאון בקרב נשים עם הפרעה דו-קוטבית סביב תקופת המנופאוזה.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם תכניות לניהול מתחים עשויה לסייע לנשים עם הפרעה דו-קוטבית במהלך תקופת המעבר למנופאוזה ואם צעד זה עשוי מצידו להביא לשיפור תסמיני דיכאון.

 

Menopause, Nov 29, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני