חדשות

הנחיות חדשות מטעם ה-ACP בנוגע לכאב גב תחתון (Ann Intern Med.)

18/02/2017

 

איגוד ה-ACP (American College of Physicians) פרסם הנחיות עדכניות לטיפול לא-פולשני בכאב גב תחתון, לא רדיקולארי (שורשי). ההנחיות פורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

ההנחיות החדשות שמות דגש על טיפול שמרני. קו טיפול ראשון כולל שילוב טיפולים לא-תרופתיים. נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים או מרפי שרירים צריכים לשמש במקרים של כשלון טיפול לא-תרופתי. ההנחיות גם יוצאות כנגד השימוש באופיואידים.

 

בטיפול בכאב גב תחתון כרוני, על רופאים לבחור בטיפולים בעלי הנזקים והעלויות הנמוכים ביותר, מאחר ואין יתרונות ברורים למרבית הטיפולים בהשוואה לאחרים. על רופאים להימנע ממתן מרשם לטיפולים יקרים; אלו בעלי פוטנציאל נזק גבוה, דוגמת אופיואידים ארוכי טווח וטיפולים תרופתיים שלא הוכחו כיעילים.

 

כאב גב תחתון הינו אחת הסיבות הנפוצות לביקורי מרפאה בארצות הברית. תלוה זו מלווה בעליה בהוצאות רפואיות וכן אובדן משכורת וירידה ביצרנות בעבודה.

 

כאב גב אקוטי נמשך לרוב פחות מארבעה שבועות ולרוב חולף עצמונית. כאב סב-אקוטי מוגדר ככזה הנמשך 4-12 שבועות וכאב גב כרוני מוגדר בנוכחות תסמינים במשך למעלה מ-12 שבועות. עד 39% מהחולים מדווחים על כאב גב תחתון ממושך עד שנה אחת לאחר אירוע חד. 20% מדווחים על מגבלה משמעותית בפעילות.

 

להלן ההמלצות החזקות מטעם ה-ACP:

 

·         במרבית החולים עם כאב גב תחתון אקוטי או סב-אקוטי חל שיפור עם הזמן ללא תלות בטיפול, וניתן להימנע מבדיקות וטיפולים בעלי פוטנציאל נזק או עלות גבוהה. טיפול קו-ראשון צריך לכלול אפשרויות לא-תרופתיות, דוגמת חימום (עדויות באיכות מתונה), עיסויים, אקופונקטורה או מניפולציות של עמוד השדרה (איכות נמוכה). בכשלון טיפול לא-תרופתי, יש לשקול נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים או מרפי שרירים (עדויות באיכות בינונית).

 

·         במקרים של כאב גב תחתון כרוני, יש לשקול טיפול לא-תרופתי, דוגמת פעילות גופנית, שיקום מולטי-דיציפלינרי, אקופונקטורה, MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), טאי צ'י, יוגה, תרגילי בקרת תנועה, הרפיה פרוגרסיבית, ביופידבק, לייזר, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי או מניפולציות של עמוד השדרה (עדויות באיכות נמוכה).

 

·         במקרים של כאב גב תחתון כרוני, שאינו מגיב לטיפול לא-תרופתי, יש לשקול נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים כטיפול קו-ראשון. באשר לקו-שני, יש לשקול Tramadol או Duloxetine. יש לשקול אופיואידים רק בחולים בהם קו טיפול ראשון או שני נכשל, בהם הסיכון עולה על התועלת ורק לאחר דיון מלא בסיכונים והתועלת האפשריים.

 

 

ההמלצות מדגישות כי על רופאים להרגיע חולים עם כאב גב אקוטי וסב-אקוטי ולהסביר כי אלו לרוב חולפים עצמונית.

 

Ann Intern Med. Published online February 13, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני