חדשות

טיפול בידי כירופרקט מלווה בירידה משמעותית בהיקף המרשמים לטיפול באופיואידים (מתוך כנס ה-AAPM)

24/03/2019

 

טיפול כירופרקטי להקלה על כאב ממקור שריר-שלד לווה בירידה משמעותית בהיקף המרשמים לאופיואידים, בהשוואה לחולים שלא טופלו בידי כירופרקט, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה, שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Pain Medicine.

 

ברקע למחקר הסבירו החוקרים כי הם ידעו כי יש ספרות רפואית קטנה, אך כזו שהולכת ומצטברת, המציעה קורלציה שלילית בין טיפול בידי כירופרקט ובין שימוש באופיואידים. עם זאת, עד כה לא נערך מחקר להערכה שיטתית של כל העדויות הזמינות במטרה לקבוע אם אכן קיים קשר בין השניים.

 

לאחר סקירת העדויות הזמינות בספרות הרפואית אודות טיפול כירופרקטי ומרשמים לטיפול באופיואידים, החוקרים בחרו שישה מחקרים עם סך כולל של 62,000 משתתפים.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב חולים שפנו לכירופרקט בשל כאב ממקור שריר-שלד נרשמה ירידה של 49% בסיכוי לקבלת מרשם לטיפול באופיואידים, בהשוואה למקביליהם שפנו לאנשי צוות רפואי אחרים.

 

מהנתונים עלה כי היקף השימוש בטיפול כירופרקטי נע בין 11.3% ועד 51.3%. שיעור החולים שקיבלו מרשם לאופיואידים היה נמוך יותר בקרב אלו שקיבלו טיפול כירופרקטי (טווח של 12.3%-57.6%), בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול כירופרקטי (טווח של 31.2%-65.9%).

 

החוקרים כותבים כי כירופרקט יכול לספק חלק גדול מהטיפולים הנכללים בהנחיות הקליניות כטיפול ראשוני להקלה על כאב גב תחתון, כאבי צוואר ואוסטיאוארתריטיס של הירך, ברך וידיים.

 

מתוך כנס ה-AAPM

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני