חדשות

טיפול בעזרת פעימות גלי רדיו עשוי להקל על כאב (מתוך כנס ה-ASIPP)

16/09/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Society of Interventional Pain Physicians עולה כי בחולים הסובלים מכאבי גב תחתון וכאבי רגליים, טיפול בעזרת פעימות גלי רדיו עשוי להביא להקלה בכאב, ללא הסיכון לנזק עצבי הכרוך בטיפול קונבנציונאלי בגלי רדיו.

 

החוקרים מציינים כי מאחר וטיפול קונבנציונאלי בגלי רדיו עלול לפגיעה עצבית, אפשרות זו מוגבלת לעיתים קרובות לעצבים קטנים יותר ופחות חשובים. למרות שטיפול קונבנציונאלי בגלי רדיו עשוי לטפל בעצבים קטנים יותר, ישנה התווית-נגד לטיפול זה בעצבים השולטים בעצב המוטורי. דבר זה פותח את הדלת לטיפולים חדשים יותר של אבלציה באמצעות פעימות גלי רדיו.

 

פעימות גלי רדיו שונות מטיפול קונבנציונאלי בגלי רדיו מאחר והטמפרטורה אינה עולה על 42 מעלות צלזיוס והטיפול ניתן בפעימות של 20 מילי-שניות כל 0.5 שניה, בהשוואה לטמפרטורה של עד 90 מעלות למשך 1.5 דקות עם טיפול קונבנציונאלי. 

 

לצורך הסקירה הנוכחית, החוקרים בחנו את הנתונים ממקורות שונים בספרות הרפואית, תוך התמקדות בשישה מחקרים אשר כללו 225 משתתפים שטופלו בפעימות גלי רדיו.

 

בחלק מהמחקרים תועדה בחולים עם כאב על-רקע רדיקולופתיה מותנית הקלה בהיקף של 20 עד 80 מ"מ בסולם VAS (Visual Analog Scale) של 100 מ"מ.

 

מחקרים קליניים הדגימו התקדמות טכנולוגית בכל הנוגע לפעימות גלי רדיו לאזור ה-DRG (Dorsal Root Ganglion), כולל שינוי מדדים וקוטביות. מחקרים השוואתיים הדגימו ירידה משמעותית במדדי כאב עם התקדמות זו.

 

בסך הכול, החוקרים מצאו כי פעימות גלי רדיו לאזור ה-DRG הינה גישה בטוחה ועיילה לטיפול בכאב רדיקולארי כרוני שמקורו באזור לומבו-סקראלי. מסקירת הספרות עולה עוד כי הגורם לכאב עשוי לנבוע מהפעלה של סיבי C ומתווכים נוירו-דלקתיים. טיפול פעימות הפחית הפעלה זו ולכן הוביל להקלה בכאב.

 

מתוך כנס ה-ASIPP

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני