חדשות

בדיקה גנטית חדשה זמינה כעת בישראל ותאפשר התאמת טיפול תרופתי לסובלים מהפרעות נוירו-פסיכיאטריות (הודעת כצט, Eur Neuropsychopharmacol)

29/03/2015

הודעת חברת כצט

לראשונה בישראל, חברת התרופות "כצט" (CTS) בשיתוף חברת הביו-טכנולוגיה הספרדית AB-Biotics, משיקה את נוירופרמג’ן (Neuropharmgen®), בדיקה גנטית חדשנית ופורצת  דרך לאבחון גנטי-פסיכיאטרי, המאפשרת התאמת הטיפול התרופתי לסובלים מהפרעות נוירו פסיכיאטריות.

 לפי סקר הבריאות הארצי של ישראל, 14.4% מהבוגרים הישראלים יאובחנו כבעלי הפרעה נפשית, לפחות פעם אחת בחייהם ואילו שיעור הנשים עם אבחנה זו עומד על 17.4%. בנוסף, 8.1% מהאוכלוסייה הבוגרת השתמשו בתרופות מרשם להפרעות אלו ב-12 החודשים האחרונים.

תחום המחקר המדעי אשר עוסק בחקר השונויות הגנטיות המשפיעות על תגובת המטופל לתרופות מוכר בשם פרמקוגנטיקה.

בעבר, היה מקובל להניח כי יעילותו של טיפול תרופתי נקבעת בעיקר ע"י גורמים שונים במצבו הבריאותי של האדם כגון משקל, גיל ותזונה. אולם, מאז השלמת פרויקט הגנום האנושי בשנת 2001, הודגם כי חלק מהשונויות ברצפי הדנ"א, שקיימות באופן טבעי בכל אדם (1% שהופך כל אחד מאתנו לשונה), משפיעות על מידת התגובה של הפרט לתרופות מסוימות, ועל נטייתו של המטופל לסבול מתופעות לוואי לתרופות אלו

 נוירופרמגן®, היא בדיקה גנטית שפותחה על ידי חברת AB-Biotics. הבדיקה מספקת מידע פרמקו-גנטי אודות 51 תרופות הנמצאות בשימוש שגרתי בטיפול בהפרעות נוירו פסיכיאטריות ומסייעת לרופא לאתר את התרופה הפסיכיאטרית המתאימה ביותר לכל מטופל על סמך ניתוח ה-DNA שלו, המופק מדגימת רוק. למעשה, המידע המתקבל מהבדיקה מסייע לרופא המטפל בהתאמת הטיפול התרופתי הבטוח והיעיל יותר עבור המטופל שלו.

 

סיגל פירסט, מנכ"ל חברת "כצט": "עולם הרפואה צועד לכיוון רפואה מותאמת אישית, כשהמפתח מבוסס על הפרופיל הגנטי האישי של כל אדם ואדם. לכן, אנו שמחים ונרגשים להרחיב את תחומי פעילותנו ולהיכנס לראשונה לתחום החדשני ופורץ הדרך של השירותים הגנטיים.  המוצר שאנו משיקים היום יאפשר לאנשים הסובלים מהפרעה נפשית  את הטיפול המיטבי על פי המאפיינים הגנטיים הייחודיים להם.

 

פירסט, מוסיפה: "מדובר במהפכה בתחום הרפואה הגנטית עבור 14.4% מהישראלים הבוגרים המאובחנים עם הפרעה נפשית לפחות פעם אחת בחייהם. החידוש הגדול הוא, שבאמצעות בדיקת רוק פשוטה ניתן יהיה לחזות יעילות של תרופה ומינון מתאים, כמו גם לקבוע האם האדם נמצא בסיכון מוגבר מהממוצע לסבול מתופעות לוואי לטיפולים התרופתיים הקיימים ובכך לעזור לאלפי מטופלים להגיע לאיזון ולחזור לשגרת חיים."

מטרות ויתרונות בדיקת נוירופרמג’ן (Neuropharmgen®)

בדיקת נוירופרמג’ן מזהה מספר שונויות הקיימות באופן טבעי בדנ"א, ובאמצעות אלגוריתם תרפויטי מסייעת לרופא המטפל לחזות יעילות של תרופה ומינון מתאים למטופל, וכמו גם לקבוע האם המטופל נמצא בסיכון מוגבר מהממוצע לסבול מתופעות לוואי לטיפולים התרופתיים הקיימים.

 מחקר שכלל חולי דיכאון, חרדה והפרעות פסיכוטיות ודו-קוטביות הראה כי השימוש בנוירופרמגן® צמצם את שיעור המטופלים הבלתי-מיוצבים ב-50% לפחות; 77% מהמטופלים הפכו למיוצבים תרופתית בעקבות השימוש בבדיקה; ל-70% מהמטופלים הבלתי- מיוצבים החליפו לפחות תרופה אחת בעקבות השימוש בבדיקה; ל-20% מהמטופלים שינו את מינון התרופות בעקבות השימוש בבדיקה.

הכללת האלגוריתם התרפויטי הופכת את נוירופרמגן® לכלי עזר חשוב ביותר בהתאמה אישית של כלים רפואיים בתחום הנוירו-פסיכיאטריה.

 שיטת האבחון

·         הרופא יבקש מהמטופל דגימה של כ- 1 מ"ל רוק

·         הדגימה תישלח למעבדה,  שם יבודד הדנ"א שיופק מהרוק.

·         דנ"א זה יהיה החומר שעליו יבוצע האבחון הפרמקוגנטי.

·         למעלה מ-100 אתרים של שונות גנטית, הקיימים באופן טבעי בדנ"א יבחנו במספר שיטות.

·         בהתבסס על המידע שיתקבל, יופק דו"ח על ידי גנטיקאי שישלח לרופא, על מנת לסייע לו לבצע התאמה פרטנית ונכונה יותר של הטיפול התרופתי למטופל.

·         הדו"ח יספק מידע ,אשר במידת הצורך, יסייע לרופא גם בשיקולים הנוגעים למינון הטיפול התרופתי על מנת להפחית את הסיכון להיארעות של תופעות לוואי.

·         התוצאות מתקבלות תוך חודש ימים

למי מתאימה הבדיקה?

הבדיקה הגנטית מיועדת לאנשים הסובלים מדיכאון, או הפרעה דו קוטבית (בי-פולרית או מניה דיפרסיה) או סכיזופרניה:

·         מטופלים חדשים - הערכה מסייעת לקבוע באיזה טיפול תרופתי כדאי להתחיל את הטיפול, ע"י זיהוי מראש של ת.ל. צפויות ויעילות.

·         מטופלים אשר אינם מגיבים לטיפול - הערכה מאתרת את הטיפול התרופתי המתאים ביותר על פי הפרופיל הגנטי.

·         חולים עמידים – ניתן לשפר את יעילות הטיפול ואת ההיענות לטיפול ע"י שינוי המינון או החלפת התרופה, בהתאם לפרופיל הגנטי.

·         מטופלים עם אי סבילות תרופתית – מינון או טיפול יכולים להיות מותאמים אישית בהסתמך על בדיקה עם Neuropharmgen®

 עלות הבדיקה ודרך התשלום:

·         מחיר בדיקה רחבה (עבור 51 תרופות)- CORE: 1070 יורו.

·         מחיר בדיקה מצומצמת (עבור 26 תרופות)- DEPRESION: 770 יורו.

ספרד היא אחת המדינות הראשונות אשר הנהיגה את השימוש בבדיקת נוירופרמגן® הזמינה כיום גם בפורטוגל, איטליה, ברזיל, מקסיקו, הודו וארגנטינה.

 איך ואיפה ניתן להשיג את הטיפול והערכה?

חברת כצט הינה משווקת הרשמית והבלעדית של הבדיקה בישראל.

להלן מחקר שבחן יעילות הבדיקה :

Pharmacogenetic predictor of extrapyramidal symptoms induced by antipsychotics: multilocus interaction in the mTOR pathway, Eur Neuropsychopharmacol. 2015 Jan;25(1):51-9

למצגת הסבר על השיטה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני