חדשות

תוצאות מבטיחות לגירוי מוחי בזרם ישר לטיפול בדיכאון דו-קוטבי (JAMA Psychiatry)

09/01/2018

 

מתוצאות מחקר BETTER (Bipolar Depression Electrical Treatment Trial) שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry עולה כי גירוי מוחי בזרם ישר (tDCS או Transcranial Direct Current Stimulation) הינו טיפול יעיל, בטוח ונסבל היטב כתוספת לטיפול בדיכאון דו-קוטבי.  החוקרים מדווחים כי בהשוואה לטיפול דמה, טיפול פעיל ב-tDCS לווה בשיפור גדול יותר בתסמיני דיכאון ולא הביא לשכיחות גבוהה יותר של אירועי מאניה/היפומאניה.

 

מדגם המחקר כלל 59 מבוגרים (40 נשים; גיל ממוצע של 45.9 שנים) עם הפרעה דו-קוטבית מסוג I או מסוג II, בעת אירוע דיכאון מג'ורי. החולים נטלו טיפול תרופתי יציב, כאשר מרביתם נטלו נוגד-דיכאון או מייצב מצב רוח. מדדי החולים במדד Hamilton Depression Rating Scale עמדו על מעל 17 נקודות.

 

החולים השלימו 12 טיפולי דמה או טיפולים פעילים שארכו 30 דקות. 56 מבין 59 חולים השלימו את המחקר.

 

מניתוח לפי כוונה לטפל עלה כי לטיפול tDCS פעיל השפעה נוגדת-דיכאון גדולה יותר משמעותית מטיפול דמה (מספר חולים נדרש לטיפול של 5.8). שיעורי התגובה המצטברים היו גבוהים יותר משמעותית עם טיפול פעיל לעומת טיפול דמה (67.6% לעומת 30.4%, מספר חולים נדרש לטיפול של 2.69). לא תועדו הבדלים מובהקים סטטיסטית בשיעורי הפוגה, שעמדו על 37.4% עם טיפול פעיל לעומת 19.1% עם טיפול דמה.

 

שיעורי הופעת אודם עורי היו גבוהים יותר משמעותית עם טיפול דמה לעומת טיפול דמה (54% לעומת 19%). אירועים חריגים אחרים תועדו בשכיחות דומה בשתי הקבוצות. במהלך המחקר תועדו תשעה אירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי: חמישה (19%) בקבוצת טיפול דמה וארבעה (15%) בקבוצת טיפול פעיל. אירועים אלו לא ענו על הקריטריונים לאירוע דיכאון מג'ורי עם מאפיינים מעורבים, היפומאניה או מאניה ולא דרשו אשפוז, הפסקת המחקר, או טיפול ספציפי.

 

החוקרים מדווחים כי הממצאים עולים בקנה אחד עם מחקרים קודמים בנושא. הפרופיל החיובי מבחינת תופעות הלוואי של tDCS והעלות הנמוכה מעלים עוד יותר את קרנו של טיפול זה.

                     

JAMA Psychiatry. Published online December 27, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני