חדשות

מומחים קוראים להציע לחולים עם סרטן שלפוחית שתן טיפול במטרת ריפוי (J Clin Oncol)

24/01/2020

 

קרוב למחצית מהחולים בארצות הברית עם סרטן שלפוחית שתן החודר לשכבת השריר אינם מופנים לטיפול במטרת ריפוי. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology מדווחים חוקרים כי בעקבות זאת, שיעורי ההישרדות במרכזים מקומיים לא השתפרו מזה שלושה עשורים ונמוכים משמעותית משיעורי ההישרדות במרכזים מומחים.

 

המומחים מארצות הברית כותבים כי שיעורי ההישרדות לאחר חמש שנים של חולים עם מחלה אזורית-מקומית נעים כעת סביב 69-85% במרכזי מצוינות, אך עומדים על 35-40% בלבד במרכזים מקומיים. לדבריהם, ההבדלים הללו נובעים מכך שמעט מדי חולים במרכזים מקומיים מקבלים טיפול במטרת ריפוי. טיפולים אלו כוללים כריתת שלפוחית שתן או טיפול משולב הכולל כריתה של השלפוחית עם כימותרפיה וקרינה.

 

המומחים קוראים לשינוי גישת הטיפול, מאחר וניתן לספק טיפולים אלו לחולים המקבלים טיפול במרכזים מקומיים. הם מציעים כי בתי חולים ומערבות בריאות הנחשבים למרכזי מצוינות ישתפו פעולה עם מרכזים קטנים יותר, מרפאו בקהילה ומטפלים פרטניים במטרה להבטיח כי החולים יקבלו את הטיפול היעיל ביותר.

 

הגישה החדשה זוכה לתמיכת ה-Society of Urological Oncology וההמלצה היא לכלול צוות רב-מקצועי מאיגודים שונים בתחום אורולוגיה, אונקולוגיה רפואית וקרינה אונקולוגית.

 

המומחים כותבים כי דרושים רופאים וחולים המבינים כי בשלב זה, חולים רבים אינם מקבלים טיפול העשוי להאריך את חייהם ויש למצוא את הסיבות לכך. חשוב להתייחס לסוגיה זו בשלב הרבה יותר מוקדם ולכן חשוב כי המומחים באונקולוגיה אורולוגית יכירו בבעיה וישקיעו מאמצים ומשאבים בניסיון לפתור זאת.

 

הטענה של המומחים היא כי שיעורי ההישרדות במרכזי מצוינות טובים יותר מאחר ובמרכזים מקומיים חולים רבים אינם מקבלים גישה או בוחרים לא לקבל טיפול במטרת ריפוי. הם מוסיפים כי התופעה הנ"ל אינה מוגבלת רק לארצות הברית, כאשר מחקר משבדיה מצא כי שיעור החולים שלא קיבלו טיפול במטרת ריפוי עמד על 57%, שיעור גבוה רק במעט בהשוואה לשיעורים המדווחים בארצות הברית, הנעים בין 51-52%.

 

הכותבים מפרטים מספר אתגרים עליהם יש להתגבר בכדי להביא לשיפור התוצאות. בין אלו נכללים קשיים כלכליים הנדרשים בכדי לשלוח רופאים להשתלמות במרכזי מצוינות, העובדה כי מרבית החולים הללו הם סביב גיל 70 ולכן נכללים תחת ביטוחי מדיקייר והתגמול לצוות הרפואי קטן יותר, כמו גם הצורך בהתערבות ניתוחית מורכבת אשר אינה תמיד אפשרית במרכזים קטנים.

J Clin Oncol. Published online January 17, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני