חדשות

תוצאות טובות יותר לגישות טיפול לאיזון פרפור פרוזדורים בשלב מוקדם עמילואידוזיס לבבי על-רקע שקיעת טרנסתירטין (JACC: Clinical Electrophysiology)

04/08/2020

 

בחולים עם עמילואידוזיס לבבי על-רקע שקיעת טרנסתירטין שיעורי היארעות פרפור פרוזדורים עולים עם התקדמות המחלה ועמדו על 69% מהחולים במחקר חדש, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת JACC: Clinical Electrophysiology. תוצאות גישות לאיזון מקצב הלב, כולל טיפול אנטי-אריתמי, היפוך חשמלי ואבלציה של פרפור פרוזדורים היו יעילות יותר משמעותית כאשר בוצעו בשלב מוקדם במהלך המחלה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי ההיארעות וההימצאות של פרפור פרוזדורים בחולים עם עמילואידוזיס לבבי על-רקע שקיעת טרנסתירטין; לבחון גורמים שנקשרו עם התפתחות פרפור פרוזדורים באוכלוסיה זו ולקבוע את החשיבות הפרוגנוסטית של הפרעת הקצב ושמירה על מקצב סינוס תקין בחולים אלו.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 82 חולים עם עמילואידוזיס לבבי על-רקע שקיעת טרנסתירטין שאובחנו בין ינואר 2004 ועד ינואר 2018.

 

מהנתונים עולה כי 265 חולים פיתחו פרפור פרוזדורים (69%), כאשר מספר גורמים נקשרו עם התפתחות הפרעת הקצב: גיל מבוגר, שלב מתקדם של עמילואידוזיס לבבי ומדד נפח פרוזדור שמאלי גדול יותר. טיפול אנטי-אריתמי ניתן ל-35% מהחולים עם פרפור פרוזדורים; היפוך חשמלי בוצע ב-45% ואבלציה ב-5% מהחולים. גישות לטיפול במקצב הלב היו יעילות יותר משמעותית כאשר בוצעו בשלב מוקדם יותר במהלך המחלה.

 

במהלך מעקב ממוצע של 35 חודשים, לא תועדו הבדלים בשיעורי התמותה בין חולים עם פרפור פרוזדורים ואלו ללא הפרעת הקצב (65% לעומת 49%, P=0.76). מניתוח סטטיסטי עלה קשר בין שמירה על מקצב סינוס ומתן Tafamidis ובין הישרדות טובה יותר, בעוד ששלב מתקדם של עמילואידוזיס לבבי על-רקע שקיעת טרנסתירטין ומדד NYHA גבוה יותר נקשרו עם סיכון מוגבר לתמותה.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי הימצאות פרפור פרוזדורים עולים עם התקדמות עמילואידוזיס לבבי על-רקע שקיעת טרנסתירטין וכי מתן טיפול כנגד הפרעת הקצב בשלב מוקדם במהלך המחלה מלווה בתוצאות טובות יותר.

 

JACC: Clinical Electrophysiology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני