חדשות

גירוי שמיעתי תוך-ניתוחי מלווה בכאב פחות חמור לאחר ניתוח כריתת שקדים ואדנואידים (JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery)

13/06/2021

 

ילדים העוברים ניתוח לכריתת אדנואידים ושקדים עשויים לחוות פחות כאב ואי-שקט בעת ההשכמה כאשר מבוצע גירוי שמיעתי תוך-ניתוחי, כך מדווחים חוקרים מאיטליה במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.

 

מדגם המחקר כלל 104 ילדים שעברו ניתוח כריתת אדנואידים ושקדים במרכז שלישוני אחד, אשר חולקו באקראי לאחת מארבע קבוצות: גירוי שמיעתי עם מוזיקה, גירוי שמיעתי עם רעש, רעש רקע עם אטמים, או קבוצת ביקורת ללא התערבות. התוצא העיקרי היה הבדל של לפחות נקודה אחת בכאב בעת ההשכמה; הבדל של שתי נקודות במדד Pediatric Anesthesia Emergence Delirium הוגדר כתוצא משני של המחקר.

 

כל שלוש התערבויות השמיעה הובילו לפחות כאב ואי-שקט בהשוואה לזרוע הביקורת, אם כי היו הבדלים בהיקף ההשפעה. מוזיקה, לדוגמא, הדגימה השפעה גדולה על הכאב עם השפעה מתונה על אי-שקט. רעש תוך-ניתוחי הדגים השפעה מתונה על כאב והשפעה גדולה על אי-שקט, בעוד ששימוש באטמי אוזניים הדגים השפעה קטנה על שני התוצאים.

 

מהממצאים עולה עוד כי גירוי שמיעתי עם מוזיקה, דוגמת מוזיקה קלאסית עשוי בתדר רחב, עשוי להיות יעיל יותר להקלה על כאב. במקביל, גירוי שמיעתי עם רעש פעימות לב בתדירות נמוכה וקצב קבוע אשר שימש במחקר היה מוצלח יותר בהפחתת אי-שקט בעת ההשכמה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי מוזיקה ורעש עשויים לשמש ככלי להפחתת חרדה ודחק על-רקע הפרוצדורה הניתוחית. כעת החוקרים עובדים על דרכים לשיפור מדדי גירוי שמעיתי ומתכננים לאשר את ממצאי המחקר באוכלוסיה גדולה יותר, כולל חולים העוברים פרוצדורות כירורגיות אחרות.

 

JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery, online May 20, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני