חדשות

מגפת הקורונה הובילה לעליה בחשיפה של ילדים לעישון פאסיבי (מתוך כנס ה-ERS)

09/09/2021

 

שני-שליש מההורים עישנו כמות סיגריות דומה, אם לא יותר מהרגיל, במהלך מגפת הקורונה, כך שילדים רבים שנאלצו להישאר בבית בשל סגירת בתי הספר היו בסיכון מוגבר לחשיפה לעישון פאסיבי, כך טוענים חוקרים מבריטניה במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Respiratory Medicine.

 

במטרה לבחון את השינויים בהרגלי עישון במהלך המגפה, החוקרים יצרו קשר עם הורים שנהגו לעשן ולקחו בעבר חלק בתכנית להגברת המוטיבציה להפסקת עישון עם אחות מומחית בתחום מחלות ריאה.

 

האחות השלימה שאלונים באמצעות שיחות טלפון עם 50 הורים ומטפלים בינואר ופברואר בשנת 2021, כולל שאלות אודות הסביבה הביתית, מספר וגיל הילדים בבית, הרגלי עישון והשינוי בדפוסי העישון במהלך הסגר.

 

מהנונים עולה כי 90% מהמשיבים נהגו לעשן לפני הסגר, כאשר 8% דיווחו על אידוי ורק בית אחד היה נקי מעישון.

 

במהלך הסגר, 34% מהמשיבים עישנו פחות מכפי שנהגו בעבר, כאשר 66% הנותרים דיווחו כי עישנו בהיקף דומה (34%) או יותר מבעבר (32%). החוקרים מציינים כי 34% מההורים דיווחו על אידוי וגם עישון במהלך הסגר.

 

מהנתונים עולה כי בממוצע, 2.5 ילדים בכל בית נחשפו לעשן טבק בסביבה. למעלה מבן משפחה נהג לעשן ב-29% מהבתים, כאשר ב-6% מהבתים בהם אחד מבני הבית עישן הילד נדרש להסתגר בבית בזמן הסגר לאור הפרעה נשימתית.

 

במשק הבית דווח על מדד מצוקה של 7 נקודות מתוך 10 נקודות אפשריות, כאשר במקרים רבים ציינו מתחים בבית עקב הטיפול בילדים ולימודים מהבית, חוסר אפשרות לעבוד, אובדן בטחון בעבודה, שעמום והחמרת חרדה ודיכאון במהלך המגפה.

 

מהנתונים עולה כי מגוון סיבות הובילו לעליה בעישון בתקופת מגפת הקורונה, כאשר חרדה, דיכאון וחוסר ודאות היו הגורמים המובילים. כשליש מההורים דיווחו כי נהגו לעשן כבעבר וכשלישה עישנו יותר מהרגיל והעלייה בהיקף העישון מלווה בעליה בחשיפה של הילדים לעישון פאסיבי, שכן טרם פרוץ המגפה המבוגרים נהגו לעשן במקום העבודה והילדים היו בבתי הספר ולכן החשיפה לעישון הייתה הרבה יותר מצומצמת.

 

מתוך כנס ה-ERS

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני