חדשות

האם מתן טיפול ב-Temozolomide בבוקר במקום בעקב עשוי לשפר את הישרדות חולים עם גליובלסטומה (Neuro-Oncology Advances)

09/04/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Neuro-Oncology Advances בחולים עם גליובלסטומה עולה כי נטילת Temozolomide (טמודאל) בשעות הבוקר, במקום נטילת הטיפול בעבר, הוביל לשיפור ההישרדות הכוללת של החולים.

 

המחקר הרטרוספקטיבי, כלל חולים עם אבחנה חדשה של גליובלסטומה במרכז אחד, אשר עברו ניתוח וטיפול כימו-קרינתי ולאחר מכן קיבלו טיפול אחזקה ב- Temozolomide פומי.

 

בקרב החולים שנטלו את התרופה בבוקר משך ההישרדות הממוצע לאחר האבחנה עמד על 17 חודשים, זאת בהשוואה להישרדות של 13.5 חודשים בקרב אלו שנטלו את התרופה בערב. ההבדל היה בולט אף יותר בתת-קבוצה של 56 חולים עם גידולים עם מתילציה של MGMT: ההישרדות הכוללת עמדה על 25.5 חודשים כאשר הטיפול ניתן בבוקר, בהשוואה ל-19.5 חודשים כאשר הטיפול ניתן בשעות הערב. בשני המקרים, ההבדלים בהישרדות הכוללת בין נטילת הטיפול בבוקר ובערב היו מובהקים סטטיסטית.

 

עם זאת, ההבדל בהישרדות הכוללת לא היה משמעותי סטטיסטית בתת-קבוצה של 85 חולים עם גידולים ללא מתילציה של MGMT.

 

מהתוצאות עולה רק קורלציה בין נטילת Temozolomide בבוקר ובין עליה בהישרדות הכוללת. החוקרים מקווים לאשר את הממצאים עם רופאים העוקבים אחר חולים הנוטלים את הטיפול ביחד עם אמצעים אחרים, דוגמת מעקב אחר משטר ערות-שינה של החולים, במטרה לבחון השפעה של מאפיין זה על ההישרדות בחולי גליובלסטומה.

 

Neuro-Oncology Advances. Published online March 2, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני