חדשות

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי משפר תפקוד פסיכו-סוציאלי בחולים עם מחלת מעי דלקתית (מתוך כנס ה-UEG Week)

05/10/2021

 

בהשוואה לטיפול סטנדרטי, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הפחית את המצוקה הפסיכולוגית והוביל לשיפור מצב הבריאות של חולים עם מחלת מעי דלקתית, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-UEG Week.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים רבים עם מחלת מעי דלקתית מדווחים על מצוקה פסיכולוגית, הפרעה בתפקוד המיני ואיכות חיים ירודה. למרות שהערכה פסיכיאטרית סטנדרטית מהווה חלק חשוב מהטיפול ההוליסטי בולים אלו, אין מחקרים רבים אודות ההשפעה של פסיכותרפיה על התפקוד הפסיכו-סוציאלי והמדדים המעבדתיים המשקפים את חומרת המחלה באוכלוסיה זו.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, אקראי ומבוקר, להערכת ההשפעה של פסיכותרפיה ב-50 חולים (49.1% גברים, גיל ממוצע של 42.3 שנים) עם מחלת קרוהן (71.9%) או קוליטיס כיבית (28.1%) שהשלימו טיפול קוגניטיבי התנהגותי או טיפול סטנדרטי למשך שישה חודשים. ההערכות הושלמו בתחילת המחקר ובסופו וכללו את מדדי HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale), SF-36 (Short Form 36) ואת מדד IIEF/FSFI (International Index of Erectile Functioning/Female Sexual Functioning Index). עוד בחנו החוקרים את רמות CRP וחישבו את מדד Harvey-Bradshaw Index בחולים עם מחלת קרוהן או מדד Truelove-Witts Index בחולים עם קוליטיס כיבית.

 

מהנתונים עולה כי בחולים שקיבלו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי נרשמה ירידה בתסמיני חרדה ודיכאון, בהשוואה לחולים תחת טיפול סטנדרטי. עוד זיהו החוקרים שיפור במצב הבריאות הכללי, חיוניות, תפקוד חברתי ובריאות נפשית, כמו גם הקלה בכאב וירידה ברמות CRP. לא תועדו הבדלים בין הקבוצות במדדי Harvey-Bradshaw Index, Crohn's Disease Activity Index, או Simple Colitis Activity Index.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול קוגניטיבי-התנהגותי קבוצתי תרם משמעותית להקלה על מצוקה פסיכולוגית, שיפור איכות החיים והפחתת תהליכי דלקת בחולים עם מחלת מעי דלקתית. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הנושא.

 

מתוך כנס ה-UEG Week

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני