חדשות

האם הנקה מסייעת בהפחתת תחושת דחק בתינוקות? (Pediatrics)

29/09/2018

 

מומחים רבים תומכים בהנקה כמקור ההזנה הטוב ביותר עבור תינוקות, אך כעת, ממחקר קטן עולה כי לפחות חלק מהיתרונות משנית להנקה אינם קשורים כלל לחלב האם. במאמר שפורסם בכתב העת Pediatrics מדווחים חוקרים כי ייתכן ולהנקה שני מרכיבים חיוביים: מקור תזונה טוב יותר והתפתחות רגשית חסינה יותר, ככל הנראה בשל החיבור האימהי בעקבות הנקה, ללא קשר ליתרון התזונתי.

 

במסגרת המחקר החוקרים בחנו את רמות הורמון הדחק קורטיזול ב-21 תינוקות שינקו בלבד במהלך חמשת החודשים הראשונים לחייהם וב-21 תינוקות שלא ינקו. כאשר היילודים נחשפו למצב דחק – אימם התעלמה מהם – החוקרים מצאו פחות עדות לתגובת דחק (הילחם או ברח) בתינוקות שינקו.

 

הנקה לוותה בהפחתת מתילציית דנ"א של הפרומוטר של קולטן לגלוקוקורטיקואידים והפחתת תגובתיות קורטיזול בתינוקות בגילאי 5 חודשים. הפחתת מתילציית דנ"א תועדה באזור הפרומוטר המעורב בבקרת ציר היפותלמוס-היפופיזה-אדרנל ובתגובות מערכת החיסון.

 

הרגלי ההזנה מבקרים גן ספציפי המבקר את התגובה הפיזיולוגית של היילודים לדחק. קורטיזול מהווה חלק מתגובת הדחק של הגוף, כאשר כמות גדולה או קטנה מדי של הורמון זה עשוי להוביל לנזקים ונקשרה עם מגוון רחב של הפרעות גופניות ונפשיות בילדים ומבוגרים.

 

במאמר מערכת ציינו מומחים כי הרגלי טיפוח מצד אימהות, דוגמת התכרבלות והרמת התינוקות עשויים להשפיע לטובה על יילודים גם אם הם צורכים פורמולה מבקבוקים.  עם זאת, ייתכן כי ההתכרבלות היתרה בעקבות הנקה עשויה להשפיע על תגובות הדחק של תינוקות ולהביא לכך שהם יהיו חסינים יותר במצבי דחק.

 

Pediatrics 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני