חדשות

הנקה ממושכת עשויה להוביל למותניים צרות באימהות (J Womens Health)

26/12/2018

 

הנקה במשך שישה חודשים ומעלה לוותה בהיקף מותניים צר יותר באימהות שנים מאוחר יותר, בהשוואה לאלו שהניקו פרק זמן קצר יותר, או לא הניקו כלל, כך עולה מנתונים חדשים, אשר פורסמו בכתב העת Journal of Women's Health. לדברי החוקרים, היקף מותניים עשוי לשמש כמדד להשמנה מרכזית והוכח כגורם סיכון חשוב לתמותה עקב מחלה כלילית, יתר לחץ דם, סוכרת, דיסליפידמיה ותסמונת מטבולית. לאור זאת, משך ההנקה עשוי לסייע בהפחתת הסיכון של האם למחלות לב וכלי דם.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 676 נשים ממדגם POUCH (Pregnancy Outcomes and Community Health), אשר לקחו חלק במחקר POUCHmoms, 7-15 שנים לאחר הלידה. הם התאימו לאימהות אלו נשים אחרות עם סבירות דומה להנקה, ולאחר מכן השוו את האימהות שהניקו במשך למעלה משישה חודשים אל מול אלו שלא הניקו כלל, או הניקו פחות משישה חודשים.

 

החוקרים בחנו את שיעורי השמנה מרכזית לאחר כעשור בנשים אלו. הם מצאו כי טרם ההיריון, ב-49% מהנשים מדד מסת גוף עמד על פחות מ-25 ק"ג למטר בריבוע (משקל תקין), כאשר היתר סבלו מעודף משקל (21%) או השמנת יתר (30%).

 

בסיכומו של דבר, 38% מהאימהות לא הניקו את התינוקות שלהן, בעוד שהאחרות עשו כן במשך עד שלושה חודשים (22%), 3-6 חודשים (13%) או מעל 6 חודשים (27%). בניתוח לא-מתוקן, נשים שהניקו את הילדים למשך למעלה משישה חודשים היו מבוגרות יותר, עם רמת השכלה גבוהה יותר וסיכוי נמוך יותר להשמנה טרם ההיריון.

 

לאחר מעקב ממוצע של 11 שנים, לאימהות נמדד היקף מותניים ממוצע של 94 ס"מ במידה והניקו את ילדיהן במשך עד שישה חודשים, כאשר היקף המותניים הממוצע עמד על 86 ס"מ באלו שהניקו את ילדיהן לאורך למעלה משישה חודשים.

 

שני ניתוחים סטטיסטיים העידו כי בנשים שדיווחו על הנקת הילדים במשך למעלה משישה חודשים תועד היקף מותניים ממוצע שהיה קטן ב-3.6 ס"מ ו-3.1 ס"מ, בהשוואה לאימהות האחרות.

 

החוקרים מדגישים כי התוצא העיקרי של המחקר היה היקף המותניים, מאחר והשמנה מרכזית הינה מנבא טוב יותר של הסיכון למחלות קרדיווסקולאריות וקרדיומטובליות, בהשוואה למדד מסת הגוף בלבד.   הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי לקבוע את ההשפעה של סך משך ההנקה במהלך החיים וכך להבין את היקף הקשר עם השמנה מרכזית אימהית לאורך הזמן.

 

J Womens Health. Published online December 11, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני