חדשות

האם הנקה מגנה מפני אקזמה בילדות? (מתוך כנס ה-AAAAI)

25/02/2019

 

הנקה בלבד במהלך שלושת החודשים הראשונים לחיים עשויה להגן מפני אקזמה בילדים בגיל בית-ספר, אך לא בשלב מוקדם יותר, כך עולה מנתונים חדשים, שהוצגו במהלך כנס ה-American Academy of Allergy, Asthma & Immunology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממחקר Infant Feeding Practices Study II, אשר נערך ע"י חוקרים מטעם ה-CDC וה-FDA בשנים 2005-2007. המחקר עקב אחר הרגלי התזונה של נשים מהטרימסטר השלישי להיריון ובחנו את הרגלי ההנקה במהלך השנה הראשונה לחיי התינוק. הם השלימו ניתוח סטטיסטי שכלל תקנון למשתנים דוגמת היסטוריה משפחתית של מחלות אלרגיות ומאפיינים סוציו-דמוגרפיים, אשר כלל 1,520אימהות שנשאלו אודות מצבן הבריאותי ודפוסי התזונה של ילדיהן כאשר היו בגיל 6 שנים.

 

כ-300 ילדים (20.33%) אובחנו עם אקזמה בנקודת זמן מסוימת בחייהם, 58.5% מהילדים הללו הציגו תסמיני אקזמה בגיל 6 שנים (181 ילדים). משך הזמן בהם הילדים ניזונו מהנקה בלבד לא נקשר בקשר מובהק עם אבחנה של אקזמה, אך הנקה בלבד במשך לפחות שלושה חודשים לוותה בסיכוי נמוך משמעותי להמשך אקזמה במהלך שש שנות המעקב (יחס סיכויים מתוקן של 0.47).

 

ההשפעה המגנה של הנקה לא זוהתה ביילודים שניזונו מהנקה במשך עד 3 חודשים, או לא ינקו בלבד.

 

החוקרים כותבים כי למרות שהנקה בלבד במשך לפחות 90 הימים הראשונים לחיי התינוק לא לוותה בסיכון מופחת משמעותית להתפתחות אקזמה כרונית, הא לוותה בסיכויים נמוכים יותר למחלה העורית בגיל שש שנים.

 

החוקרים מקווים לבחון כיצד הנקה עשויה להשפיע על הסיכון לאקזמה, תוך התמקדות בהשפעה של הרגלי התזונה של האם וחשיפה של התינוק למוצרי מזון מסוימים.

 

מתוך כנס ה-AAAAI

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני