חדשות

עדויות חדשות מעידות על נוכחות נגיף הקורונה בחלב אם (The Lancet)

05/06/2020

 

דגימות חלב אם מנשים מניקות שנדבקו בנגיף SARS-CoV-2 נמצאו חיוביות לנגיף, כך מדווחים חוקרים מגרמניה במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet.

 

החוקרים מסבירים כי נגיף הקורונה עשוי להימצא בחלב אם באישה שנדבקה בנגיף. עם זאת, הם מתארים מקרה יחיד וכיום לא ידוע עד כמה הדבר נפוץ, אם הנגיף בחלב מדבק ואם אכן עשוי לעבור ליילוד דרך הנקה.

 

מחקרים קטנים לא מצאו עדות למעבר הנגיף לחלב אם. כעת החוקרים השלימו בדיקת RT-qPCR להערכת חלב האם משתי נשים מניקות עם עדות לנגיף.

 

האם הראשונה פיתחה תסמיני COVID-19 לאחר הלידה ונמצאה חיובית לנגיף. היילוד נמצא חיובי לנגיף ופיתח תסמינים נשימתיים. הן האם והן היילוד החלימו. ארבע דגימות חלב אם מאישה זו היו שליליות.

 

במקרה שני, האם והיילוד היו ממוקמים באותו חדר כמו האם והיילוד מהמקרה הראשון. הם שוחררו לביתם ביום הרביעי. האם השניה פיתחה תסמינים קלים של COVID-19 והיא והתינוק נמצאו חיוביים לנוכחות הנגיף. התינוק אושפז בשנית לבית החולים בשל צהבת וקשיי הנקה.

 

בימים 10-13 לאחר האשפוז הראשוני, דגימות חלב אם מהאם השניה נמצאו חיוביות לנגיף הקורונה. שתי דגימות עוקבות חזרו שליליות.

 

הכותבים מציינים כי האם השניה הקפידה על מסיכה כירורגית לאחר שפיתחה תסמיני COVID-19 וכן עקבה אחר אמצעי הזהירות בזמן הנקה וטיפול בתינוק.

 

החוקרים מתכננים לגייס נשים נוספות שנדבקו בנגיף הקורונה ולבחון עד כמה נפוצה נוכחות נגיף הקורונה בחלב האם ובאילו כמויות, להבין האם הנגיף בחלב אם עשוי להדביק אחרים, לקבוע אם ניתן להפוך את הנגיף ללא-פעיל ע"י פסטור ו/או אחסון, לבחון נוכחות נוגדנים כנגד הנגיף בחלב האם ואת היעילות של נוגדנים אלו ולבסוף, להוכיח אם תתכן הדבקה של היילוד בנגיף דרך הנקה.

 

The Lancet, online May 21, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני