חדשות

התועלת של תוספת חמצן לאם בזמן החייאה תוך-רחמית (JAMA Pediatr) והערות עורך ניאונטולוגיה ד''ר ברזילי

13/01/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מתן תוספת חמצן לאם במהלך החייאה תוך-רחמית אינה מלווה בשיפור התוצאות ביילוד, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את הקשר בין מתן חמצן לאם סביב הלידה אל מול אוויר חדר על מדדי גזים בעורק הטבור והתוצאים ביילוד. לצורך כך, הם ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE, Embase, Scopus, ClinicalTrials.gov ו-Cochrane Central Register of Controlled Trials לזיהוי מחקרים שפורסמו עד 3 באפריל, 2020. הם התמקדו במחקרים אקראיים שהשוו בין חמצן ובין אוויר חדר בעת ניתוח קיסרי מתוכנן או לידה נרתיקית.

 

התוצא העיקרי בסקירה הנוכחית היה מדד החומציות בעורק הטבור. תוצאים משניים כללו מדד חומציות בעורק טבור של מתחת ל-7.2, לחץ חלקי של חמצן בעורק הטבור, עודף בסיס בעורק הטבור, מדדי אפגר לאחר דקה ולאחר חמש דקות ואשפוז ליחידת טיפול נמרץ ביילוד.

 

הסקירה כללה 16 מחקרים אקראיים (1,078 אימהות בקבוצת טיפול בחמצן, 974 אימהות בקבוצת ביקורת). החוקרים מדווחים על הטרוגניות משמעותית בין המחקרים.

 

בסיכומו של דבר, מתן חמצן לא לווה בשינוי משמעותי במדדי חומציות בעורק הטבור. מתן חמצן לווה בעליה בלחץ החלקי של חמצן בעורק הטבור (הבדל משוקלל ממוצע של 2.57 מ"מ כספית), אך ללא הבדל בחסר הבסיס, מדדי חומציות מתחת ל-7.2 בעורק הטבור, מדדי אפגר, או אשפוזים ליחידות טיפול נמרץ ביילוד. ערכי מדדי חומציות בעורק הטבור נותרו דומים בין הקבוצות לאחר תקנון לסיכון להטיה, אופן מתן החמצן ואחוז החמצן באוויר הנשאף.

 

לאחר סיווג המשתתפים לפי נוכחות או העדר צירים, מתן חמצן בנשים שעברו ניתוח קיסרי מתוכנן לווה בעליה בלחץ החלקי של חמצן בעורק הטבור (הבדל משוקלל ממוצע של 2.12 מ"מ כספית) וירידה בהיארעות מדד חומציות בעורק הטבור של מתחת ל-7.2 (סיכון יחסי של 0.63, רווח בר-סמך 95% של 0.43-0.90), אך הבדלים אלו לא תועדו בקרב יולדות עם צירים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מממצאי הסקירה מעידים כי מחקרים עד כה לא הדגימו קשר בין מתן חמצן לאם ובין שיפור בעלי חשיבות קלינית במדדי חומציות בעורק טבור או תוצאים אחרים ביילוד.

 

JAMA Pediatr. Published online January 4, 2021

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

לפי מחקר זה, מתן חמצן ליולדת בלידה אינו מלווה בשיפור המדדים כפי שנמדדים אצל היילוד. העלייה בלחץ החלקי של חמצן בעורק הטבור בתת הקבוצה של האמהות שילדו בניתוח קיסרי מתוכנן (מבלי שהחלו צירים), לא ברורה משמעותה הקלינית. יתכן ויש השפעה בקבוצה זו גם על חומרי ההרדמה שהאם קיבלה. לפי התוצאות ממטא אנליזה זו, יש לשקול מתן חמצן ליולדות בשעת הלידה במיוחד אם הדבר נעשה על מנת לשפר את המדדים אצל היילוד.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני