חדשות

תגובות עוריות מאוחרות לחיסון הקורונה אינן מסוכנות (Journal of the American Academy of Dermatology)

18/04/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר שפורסם ב-Journal of the American Academy of Dermatology הראה כי החיסון נגד וירוס הקורונה של Pfizer/BioNTech ו-Moderna עלול לגרום למספר סוגים של תגובות עוריות, אך הן חולפות במהירות ואינן מסוכנות.

"החדשות הטובות הן שאף אחת מהתגובות לא הייתה מסכנת חיים", אמרה ד"ר אסתר פרימן, הכותבת הבכירה של המחקר. "היו מטופלים שפיתחו פריחה בכל הגוף, מצב שעלול להיראות מפחיד, אבל הפריחה חלפה והם קיבלו כנדרש את המנה השנייה. בקרב מטופלים שפיתחו פריחה לאחר יותר מ-4 שעות, אף אחד לא פיתח אנאפילקסיס או כל תגובה רצינית אחרת" הוסיפה.

התגובה השכיחה ביותר שנצפתה הייתה פריחה במקום ההזרקה. כ-95% מהתגובות העוריות שנצפו במחקר התרחשו בקרב אנשים שקיבלו את החיסון של Moderna ורק מספר מועט של אנשים סבלו מהתגובה גם לאחר החיסון הראשון וגם לאחר השני. המחקר כלל 414 מטופלים עם תגובות עוריות לאחר החיסון בגיל חציוני של 44 שנים ומתוכם 90% היו נשים ו-78% לבנים.

"גם אם יש לך פריחה די מרשימה לאחר החיסון, כל עוד זה לא התחיל תוך פחות מארבע שעות לאחר החיסון, אתה יכול להרגיש בנוח לקבל גם את המנה השנייה" אמרה פרימן. היא הוסיפה כי "אדמומיות ונפיחות בכפות הרגליים והידיים הופיעו גם אצל כמה חולים. זה אמנם לא נעים, אבל זו לא סיבה לא לקבל את המנה השנייה. תגובות נוספות שנצפו כללו פריחה בכל הגוף שתוארה לעתים קרובות כ"חצבתית", התפרצות שלבקת חוגרת בקרב אנשים שסבלו מאבעבועות רוח בילדותם ונפיחות בעור אצל אנשים שעברו טיפולים קוסמטיים עם חומרי מילוי דרמטולוגיים".

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני