חדשות

השוואת תוצאות העשרת חלב אם עם פורמולה לפגים לעומת מעשיר חלב אם (JAMA Pediatr) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

24/05/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי העשרה עם אבקת פורמולה לפגים אינה נחותה בהשוואה להעדרה עם מעשיר חלב אבקתי (Human Milk Fortifier) בפגים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להוכיח כי העשרת חלב אם עם פורמולה לפגים אינה-נחותה בהשוואה להעשרה עם מעשיר חלב רגיל מבחינת עליה במשקל בטווח הקצר ביילודים שנולדו במשקל לידה נמוך מאוד.

 

המחקר האקראי, בתווית-פתוחה, נערך בין דצמבר 2017 ועד ינואר 2019 בשלוש יחידות טיפול ביילודים בהודו. המחקר כלל פגים שנולדו לאחר עד 34 שבועות היריון והיו במשקל לידה נמוך מאוד. כל התינוקות קיבלו הזנה יומית של לפחות 100 מ"ל/ק"ג וחלב אם היווה לפחות 75% מצריכת החלב שלהם.

 

התינוקות חולקו באקראי לקבוצת העשרה עם אבקת פורמולה לפגים או מעשיר חלב אבקתי. תוספי סידן, זרחן, ברזל, וויטמין D ומולטי-ויטמינים ניתנו לפגים שניזונו מאבקת פורמולה לפגים ורק וויטמין D ניתן לאלו שקיבלו מעשיר חלב אבקתי.

 

מבין 123 תינוקות שנכללו במחקר, 60 היו בזרוע העשרה עם אבקת פורמולה לפגים ו-63 היו בזרוע העשרה עם מעשיר חלב אבקתי לחלב אם.  גיל ההיריון הממוצע (30.5 לעומת 29.9 שבועות) ומשקל הלידה (1161 לעומת 1119 גרם) היו דומים בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדו הבדלים בעליה הממוצעת במשקל הגוף בין זרוע הטיפול באבקת פורמולה לפגים או העשרה עם מעשיר חלב אבקתי (15.7 לעומת 16.3 גרם/ק"ג/יום). הסף התחתון של רווח בר-סמך 95% לא חצה את שולי העדר-נחיתות.

 

היארעות אי-סבילות להזנה הייתה נמוכה יותר בזרוע שקיבלה אבקת פורמולה לפגים (1.4 לעומת 6.8 מקרים ל-1,000 ימי-מטופל; יחס שיעורי היארעות של 0.19, רווח בר-סמך 95% של 0.04-0.95) וחלק קטן יותר מהפגים נדרשו להפסקת העשרה למשך 24 שעות ומעלה (5% לעומת 22%; יחס סיכון של 0.22, רווח בר-סמך 95% של 0.07-0.75).

 

שיעורי היארעות Necrotizing Enterocolitis בדרגה II ומעלה (0% לעומת 5%) והגבלת גדילה חוץ-רחמית (73% לעומת 81%) היו דומים בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לאור הירידה האפשרית באי-סבילות הזנה והעלויות הנמוכות, החוקרים כותבים פורמולה לפגים עשויה להוות אפשרות טובה יותר להעשרה התזונה של פגים, בעיקר כאשר המשאבים מוגבלים.

 

JAMA Pediatr. 2021 May 10

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

לדאבוננו, חלב אם אינו מספק תזונה מספיקה לפגים קטנים ועלינו להעשיר את חלב האם כדי למנוע גדילה לא מספקת של הפגים לאחר הלידה. מחקר זה מדגים את האפשרות שבמקומום בהם לא ניתן להשיג את ה-HMF או במקומות שה-HMF הינו יקר ניתן להשתמש במקום זאת באבקה של פורמולת פגים כדי להעשיר את חלב האם. בנוסף, נמצא שבפגים שהשתמשו באבקת פורמולת פגים להעשרה היו פחות ארועים של חוסר סבילות להזנה וב-NEC מדרגה 2 ומעלה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני