חדשות

המרכז לידע ומידע למאבק בקורונה: לאור העלייה במס' המאומתים יש לפעול למניעת הגעת הווריאנט ההודי לארץ, קטיעה נמרצת של שרשראות ההדבקה וחזרה למסכות

22/06/2021

מאת מערכת אי-מד

שיא שלילי חדש נרשם אמש במספר המאומתים היומי שהגיע ל-125, כפי שניתן לראות בלוח הבקרה היומי של משרד הבריאות.

בדו"ח היומי של המרכז לידע ומידע למאבק בקורונה כותבים המחברים ש:

חיסון בני נוער (15-12 ) - מבצע החיסונים בארץ לבני גילאים אלו באמצעות חיסון פייזר נמשך; על רקע העלייה בהיקף ההדבקה בקרב בני נוער והעלייה בהיקף הטיסות לחו"ל, משרד הבריאות ממליץ על הרחבת החיסון בקרב גילאים אלה. ברקע, עד כה חוסנו בחיסון זה בארצות הברית יותר מ-4 מיליון בני נוער בגילאים אלו (יותר מ-5.2 מיליון לאחר חיסון שני).

 ● מניעת הרחבת התחלואה דרך נתב"ג - לאור המשך ההתפרצויות הנרחבות ברחבי דרום אמריקה, אפריקה, הודו וסביבתה, החשש הינו שוריאנטים מדאיגים ימשיכו להתפתח ולצבור מוטציות נוספות, עד שבשלב מסוים ייתכן שיאיימו גם על מועילות החיסונים (ראו מסמך). על רקע זה, מניעת כניסת זני נגיף בעייתיים מחו"ל ומאמץ משותף של בדיקות, חובת בידוד, התנהגות אזרחית אחראית ואכיפה, מהווים גורם חיוני להמשך שימור ההצלחה בהתמודדות הישראלית מול הקורונה. בהקשר זה יודגש, כי כלל השוהים על כלי הטיס הנכנס לישראל או יוצא ממנה, נדרשים בעטיית מסיכה. בנוסף, נוסעים הנכנסים לארץ ומחויבים בבידוד, נדרשים לעטות מסיכה גם לאורך שהותם בטרמינל לאחר יציאתם מכלי הטיס.

הוריאנט 2.617.1.B שמקורו בהודו (זן דלתא) - מתפשט במהרה במדינות העולם ובישראל; נראה כי הוא מידבק מאוד (לפי ניתוחים ראשוניים, ב-% 60 יותר מהוריאנט הבריטי הדומיננטי בארץ). עדויות ראשוניות מעלות שוריאנט זה אף אלים יותר (מצריך יותר אשפוזים) פי 2.5 ביחס לוריאנט הבריטי. לצד זאת, מסתמן כי מועילות חיסוני פייזר ככלל נשמרת למולו (ובפרט במניעת מחלה קשה), אך בעיקר בקרב אלו שחוסנו בשתי מנות (שכן בקרב מחוסנים במנה אחת בלבד, מועילות החיסון פוחתת כנראה באופן משמעותי). לאור זאת, יש להמשיך לפעול בנחישות למניעת חדירת וריאנט זה (ואחרים) מחו״ל ולמניעת המשך התפשטותו בארץ. כמו כן מומלץ להאיץ את קצב ההתחסנות בארץ בקרב הזכאים להתחסנות שטרם חוסנו, ובפרט לוודא כי מחוסנים שחוסנו במנה אחת בלבד ישלימו בהקדם את קבלת המנה השנייה.

מקדם ההדבקה והדבקה שמקורה במגיעים מחו"ל - מקדם ההדבקה כרגע כולל בתוכו מאומתים מחו"ל וגם מאומתים אשר נדבקו בישראל. בימים האחרונים ישנה עלייה במאומתים בעיקר לאור מספר אירועי התפרצות בארץ ולכן מקדם ההדבקה כרגע משקף התפרצות אמיתית בתחלואה בתוך המדינה. עם זאת, לאור רמות החיסוניות הגבוהות בישראל, בשלב זה עוד לא ניתן לומר כי ההתפרצות תימשך לאורך זמן, אך לאור מספר המאומתים שממשיך לעלות יש לבצע פעולות קטיעה משמעותיות כדי להצליח להשתלט על ההתפרצות כולל לשקול החזרת חלק מהתקנות (מסכות בתור התחלה). במידה וייראה כי מקדם ההדבקה ממשיך לעבור את הערך 1 למשך מספר ימים נוספים, הדבר יעיד על התפרצות מחודשת של המגיפה, אך נדרש מעקב מתמשך לטובת כך.

הערת המערכת: דגש מיוחד צריך להינתן גם לבקרה ומעקב הדוק אחר מס' המאומתים והחולים החדשים שקיבלו כבר 2 מנות חיסון בכדי לזהות מוקדם ככל האפשר התפרצות שהיא על רקע בירידה ברמת החיסון אם בשל הזמן שעבר מאז קבלת החיסון ו/או עמידות גבוהה יותר של ווריאנט הדלתא או ווריאנטים אחרים לחיסון הנוכחי.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני