חדשות

איגוד ASCO מוסיף את בדיקת MammaPrint להנחיות בנושא סרטן שד (J Clin Oncol)

12/07/2017

 

בעדכון ההנחיות לשימוש בסמנים לסרטן שד פולשני מוקדם, איגוד ה-ASCO (American Society of Clinical Oncology) פורסמו המלצות ספציפיות לשימוש בבדיקה הגנטית MammaPrint לזיהוי נשים בהן ניתן לוותר בבטחה על טיפול כימותרפי אדג'וונטי.

 

המומחים מסבירים כי חלק מהנשים עם סרטן שד מועדות יותר להישנות הממאירות ונדרשות לטיפול כימותרפי להפחתת סיכון זה. ניתן כעת להוסיף את בדיקת MammaPrint לרשימת הבדיקות המסייעות לרופאים לזהות נשים הנדרשות לטיפול כימותרפי ונשים שלא נדרשות לטיפול זה.

 

ההמלצות מבוססות על ממצאים ממחקר MINDACT (Microarray for Node-Negative Disease May Avoid Chemotherapy Trial). מהנתונים עלה כי בלמעלה מ-6,500 נשים עם סרטן שד בשלב-מוקדם שהשלימו ניתוח, הבדיקה הכוללת 70 גנים לוותה בירידה של 46% בהיקף טיפול כימותרפי.

 

לדברי המומחים, ממצאי מחקר MINDACT מספקים עדות בדרגה 1A לפיה בדיקת MammaPrint עשויה לשנות את אופן הטיפול ע"י הפחתת היקף השימוש בטיפול כימותרפי אדג'וונטי ולחסוך טיפול אגרסיבי בנשים רבות, בהן לא צפויה תועלת לטיפול.

 

עם זאת, הבדיקה אינה מתאימה לכל הנשים עם סרטן שד מוקדם. המומחים אינם ממליצים על הבדיקה בנשים עם גידולים חיוביים ל-HER2 או אלו עם סרטן שד שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים.

 

בעדכון ההנחיות ממליצים לשקול את השימוש בבדיקה בנשים עם מחלה חיובית לקולטנים לאסטרוגן או חיובית לקולטנים לפרוגסטרון, שלילית ל-HER2, ללא מעורבות קשריות לימפה, שהן בסיכון קליני גבוה להישנות במטרה לקבוע אם צפויה תועלת לטיפול כימותרפי אדג'וונטי.

 

יש לשקול את הבדיקה בנשים עם מחלה חיובית לקולטנים לאסטרוגן או חיובית לקולטנים לפרוגסטרון, שלילית ל-HER2, עם 1-3 קשריות לימפה חיוביות, שהן בסיכון קליני גבוה להישנות. עם זאת, יש להסביר לנשים אלו כי לא ניתן לשלול תועלת לטיפול כימותרפי במקרים אלו, בפרט באלו עם מעורבות של יותר מקשרית לימפה אחת.

 

בכל הנשים העונות על קריטריון זה ועם מדד MammaPrint נמוך, טיפול הורמונאלי בלבד מומלץ מאחר ולא סביר כי טיפול כימותרפי יוביל לתועלת משמעותית.

 

אין מקום להשלים את הבדיקה בנשים בסיכון קליני נמוך להישנות. לכן, אין מקום להשתמש בבדיקה להנחיית החלטות אודות טיפול אדג'וונטי סיסטמי בנשים עם מחלה חיובית לקולטנים להורמונים, שלילית ל-HER2, חיובית לקשריות לימםה, בסיכון קליני נמוך, או בנשים עם סרטן שד חיובי ל-HER2, שלילי לשלושת הקולטנים להורמונים.

 

J Clin Oncol. Published online July 10, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני