חדשות

תוצאות מבטיחות למשטר טיפול ללא-כימותרפיה כנגד סרטן שד מתקדם (The Lancet Oncology)

04/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Oncology מדווחים חוקרים כי משלב Abemaciclib עם Trastuzumab ו-Fulvestrant נסבל היטב והוביל לשיפור משמעותי בהישרדות ללא-התקדמות של נשים עם סרטן שד, בהשוואה לטיפול כימותרפי סטנדרטי עם Trastuzumab.

 

המחקר בשלב 2 כלל 75 בתי חולים, מרפאות ומרכזים רפואיים ב-14 מדינות. החוקרים התמקדו בנשים בגילאי 18 שנים ומעלה עם אבחנה של סרטן שד מתקדם, חיובי לקולטנים להורמונים וחיובי ל-HER2. מדגם המחקר כלל 237 נשים, מהן 79 נשים חולקו לקבוצת טיפול במשלב Abemaciclib עם Trastuzumab ו-Fulvestrant (קבוצה א'), מספר דומה של נשים טופלו במשלב משלב Abemaciclib עם Trastuzumab (קבוצה ב') ו-79 נשים קיבלו טיפול ב-Trastuzumab עם כימותרפיה (קבוצה ג'). חציון משך המעקב אחר הנשים עמד על 19 חודשים.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות היו טובים יותר בהשוואת הטיפול בקבוצה א' מול הטיפול בקבוצה ג' (8.3 חודשים לעומת 5.7 חודשים; יחס סיכון של 0.67, p=0.051). לא תועדו הבדלים בחציון הישרדות ללא-התקדמות בין נשים בקבוצה ב' ואלו בקבוצה ג' (5.7 חודשים בכל קבוצה; יחס סיכון של 0.94, P=0.77).

 

האירוע החריג הנפוץ ביותר בדרגה 3-4 על-רקע הטיפול התרופתי היה נויטרופניה. אירועים חריגים חמורים נפוצים בקבוצה א' כללו חום, שלשול, זיהום בדרכי השתן ונזק כלייתי חד; בקבוצה ב', האירועים החמורים הנפוצים היו שלשול ודלקת ריאות; ובקבוצה ג', נויטרופניה ותפליט פלאורלי היו האירועים החריגים החמורים הנפוצים ביותר. עוד דווח על שני מקרי תמותה המיוחסים לטיפול: אחד עקב פיברוזיס ריאתי בקבוצה ב' ושני בשל חום נויטרופני בקבוצה ג'.

 

ממצאי המחקר מעידים כי משטר טיפול ללא-כימותרפיה עשוי לשמש כגישת טיפול חליפית בנשים עם סרטן שד מתקדם וחיובי לקולטנים להורמונים ול-HER2.

 

The Lancet Oncology April 27,2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני