חדשות

בינה מלאכותית (AI) אינה מחליפה את הרדיולוגים בבדיקות סקר לסרטן שד/פורסם ב- BMJ

11/09/2021

מאת ד"ר יוליה וקסמן

בינה מלאכותית (AI) עדין לא הבשילה ככלי לשימוש רוטיני לסקירה לסרטן שד ואינה יכולה בשלב הנוכחי להחליף קריאה כפולה של ממוגרפיה על ידי רדיולוגים.

החוקרים הוציאו נתונים מ-12 מאמרים שדווחו על הדיוק של האלגוריתמים של ה- AI, עם ובלי שילוב עם רדיולוגים. המחקרים כללו 131,822 נשים שעברו את בדיקת הסקר בין 2010-2021.  

החוקרים השוו AI  וקריאה של רדיולוגים לתוצאות ביופסיות השד. הם מצאו שבשלושת המחקרים הרטרוספקטיביים הגדולים, שכללו 79,910 נשים מאירופה וארה"ב, רוב מערכות ה- AI  (34 מתוך 36) היו פחות מדויקות מרדיולוג אחד וכל מערכות ה- AI היו פחות מדויקות משני רדיולוגים או יותר. בנוסף, תוצאות ממחקרים קטנים שהראו יעילות של AI לא היו קונסיסטנטיות במחקרים הגדולים. לא היו מחקרים פרוספקטיביים שהעריכו את דיוק ה- AI.

לעת עתה, AI יכולה לשמש ככלי משלים ולא מתחרה לרדיולוג. יתכן שניתן להשתמש ב- AI לעשות pre-screening  לממוגרפיות תקינות.

מחקרים רנדומליים מגייסים כעת על מנת למצוא את התפקיד המתאים ל- AI בסקירה לסרטן שד, כולל מחקרים שמשווים מערכת AI אחת לאחרת. כך תהיה יכולת להבין את הסיכונים והתועלות בכל אחת ממערכות ה- AI הקיימות.

החוקרים מציינים שהממצאים במחקר הנוכחי פחות אופטימיים ממחקרים קודמים משום שבמחקר הנוכחי היה יותר דגש על איכות המאמרים שנכללו וגם על השוואה של דיוק AI  מול רדיולוג. יש לציין שמערכות ה- AI  משתפרות עם הזמן ולכן יתכן שחלק מהמחקרים שנכללו כוללים מערכות ישנות ופחות יעילות ולכן התוצאות של המחקר פחות טובות.  

 

הכתבה פורסמה ב- MEDSCAPE

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני