חדשות

מטריה רגילה עשוייה לסייע במיגון מפני קרניים אולטרא סגוליות (JAMA Dermatology)

23/03/2013

מאת מערכת אי-מד

האם הסבתות שלנו הקדימו את זמנן? נראה כי מטריה פשוטה המשמשת כשמשיה עשויה לסייע במיגון העור מפני קרניים אולטרא סגולות (UV) בהיעדר קרם הגנה, כך לפי מחקר של רופאים דרמטולוגים מאטלנטה. 

החוקרים מצאו כי מטריה מתפקדת יכולה לחסום למעלה משלושת רבעי מקרני ה-uv ביום שמשי, ובמיוחד מטריות שחורות, שחסמו למעלה מ-90% מהקרניים. השימוש באמצעי הגנה בנוסף לקרם עם מקדם הגנה מומלץ על ידי רופאי עור, והוא כולל גם כובעים רחבים ובגדים המגנים מפני השמש. מאחר שקרם הגנה אמורים למרוח אחת לכמה שעות, האמצעים הללו יכולים להיות לסייע בהתמגנות מהשמש כשאין אפשרות למרוח קרם הגנה בכל שעתיים...

החוקרים  רצו לבחון באופן מדעי האם מטריות, אשר משמשות רבים (בעיקר רבות) מהמתגוררים באזורים חמים ושמשיים כמו אסיה והמזרח התיכון, וששימשו בעבר (כשמשיות) נשים במקומות שונים בעולם אכן חוסמות את קרינת ה-UV. 

לשם כך אספו 23 מטריות מתפקדות ופשוטות, ללא קרעים או שברים מאנשים שונים בבית הספר לרפואה בו הם עובדים. רק אחת מהמטריות היתה מטרית טיולים המיועדת באופן רשמי להגנה מהשמש. ביום שמשי אחד בחודש אפריל החוקרים השתמשו במכשירים למדידת קרינת UV כדי למדוד את הקרינה סביב כל מטריה וסביב האף של האדם שהתשמש בה, והשוו את הקריאות לקרינת ה-`UV ללא מטריה.  המטריה שהצהירה על הגנה מהשמש אכן חסמה 98% מקרני ה-UV. אך גם המטריות הפשוטות סייעו בחסימת הקרינה, כשחסמו לפחות 77% ממנה, ויותר במטריות שחורות או כהות. 

החוקרים מסכמים כי ספורטאים המבלים בשמש לאורך זמן, ואנשים המטיילים באקלים חם יוכלו להנות משירותיה של מטריה פשוטה בהישג יד, אם כי יתכן שיהיה קשה לשכנע אותם להשתמש בה על בסיס יומיומי... 

JAMA Dermatology 2013.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני