חדשות

חלק גדול מחיידקי סטאפילוקוק בעיניים עמידים לתכשירים אנטיביוטיים נפוצים (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Optometry)

12/12/2021

 

מנתוני מחקר ARMOR (Antibiotic Resistance Monitoring and Ocular micRoorganisms) עולה כי כ-70% מחיידקי סטיפילוקוק בעין הם עמידים לתכשירים אנטיביוטיים המצויים בשימוש נפוץ, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Optometry.

 

החוקרים בחנו את הנתונים לאורך 10 שנים ממחקר ARMOR, כאשר במסגרת המחקר הושלמו דגימות מנוזל הזגוגית או נוזל הלשכה של חולים עם זיהומים עיניים ב-40 אתרים בלמעלה מ-20 מדינות. לאחר שהדגימות נשלחו למעבדה המרכזית, הדגימות נבדקו לזיהוי האורגניזם ולהערכת דפוסי עמידות אפשריים.

 

במהלך עשר השנים האחרונות, קרוב ל-6,000 דגימות נאספו ונבחנו והנתונים עשויים לסייע בבחירת טיפול אנטיביוטי לפני קבלת תוצאות תרביות.

 

החוקרים מסבירים כי זוהתה עמידות נרחבת בקרב חיידקי סטאפילוקוק; כאשר במחצית מהמקרים זוהתה עמידות משמעתית לחלק מהתכשירים האנטיביוטיים הנפוצים בשימוש. באופן ספציפי, חיידקים אלו עמידים למתיצילין ומהנתונים עולה כי במידה והפתוגן עמיד למתיצילין, אזי קיים סיכוי גבוה כי הפתוגן עמיד גם לתכשירים אנטיביוטיים אחרים.

 

לדוגמא, במקרים של זיהום CONS (Coagulase Negative Staphylococcus) עמיד למתיצילין, למעלה מ-70% מהחיידקים עמידים ל-Ciprofloxacin ו-Azithromycin, שני תכשירים אנטיביוטיים מקומיים בשימוש נרחב. באשר לחיידקי MRSA (Methicillin-Resistant Staphylococcus Aureus), קרוב ל-90% מהחיידקים היו עמידים ל-Ciprofloxacin ו-Azithromycin.

 

החוקרים מצאו עמידות מתונה למספר תכשירים בקרב חיידקי פנאומוקוק ועמידות נמוכה בקרב חיידקי גראם-שליליים.

 

טיפול ב-Vancomycin עדיין מהווה אפשרות יעילה; עם זאת, התכשיר אינו נפוץ באפן נרחב ואינו זמין מאוד. Besifloxacin דומה ביעילותו ל-Vancomycin וטוב יותר משמעותית מתכשירים רבים אחרים ממשפחת פלאורוקווינולונים ותרופות אחרות בהם עשויים להשתמש.

 

המומחים מציינים כי למרות שלפני מספר שנים נרשמה עליה מדאיגה במספר חיידקי MRSA, בשנתיים האחרונות חלה התייצבות ומדובר בבשורות טובות. באשר לסיבה למגמה זו, החוקרים מעלים את האפשרות כי שימוש מושכל בטיפול אנטיביוטי, לא רק לטיפול בזיהומים עיניים אלא גם כטיפול סיסטמי, הוביל לשינוי במגמה זו.

 

החוקרים מסבירים כי לאור ממצאי המחקר, יש לקחת בחשבון את הסיכון לעמידות חיידקים בבחירת טיפול אנטיביוטי אמפירי לטיפול בזיהומים עיניים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Optometry

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני