חדשות

שימוש בתרופות אנטי-פסיכוטיות מלווה בסיכון מופחת לפגיעה בצוותי רפואה דחופה (J Clin Psychiatry)

25/12/2021

 

השימוש בתרופות אנטי-פסיכוטיות בחולים פסיכיאטרים הוביל להפחתת הסיכון לתקיפה של צוותי רפואה דחופה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין טיפול תרופתי להקלה על אי-שקט אקוטית (תרופות אנטי-פסיכוטיות, מייצבי מצב רוח ובנזודיאזפינים) ובין היארעות תקיפה של אנשי צוות בחדרי מיון פסיכיאטריים.

 

החוקרים ערכו חיפוש ברשומות רפואיות ממוחשבות לזיהוי הוראות לטיפול תרופתי ודיווחי תקיפה ב-17,056 ביקורים לחדרי מיון פסיכיאטריים בין 2014 ועד 2019. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הסיכון לתקיפת אנשי צוות רפואית לאורך זמן.

 

מהנתונים עולה כי תקיפה תועדה ב-0.5% מהביקורים בחדרי מיון פסיכיאטריים. מתן הוראות לזריקה לתוך השריר של טיפול תרופתי תועד ב-23.3% מכלל הביקורים, בעיקר במהלך ארבע השעות הראשונות מהפניה לחדר מיון.

 

מניתוח סטטיסטי עולה קורלציה בין הוראות למתן תרופות בזריקה לשריר ובין תקיפה (יחס שיעורי היארעות של 24.2, רווח בר-סמך 95% של 5.33-110.0), לרוב מאחר ותרופות במתן בזריקה לשריר ניתנו מיידית בעקבות דיווח על תקיפה.

 

כאשר החוקרים כללו אינטראקציה עם הזמן, הם מצאו כי מתן תרופות בזריקה לשריר לא נקשר בקשר מובהק סטטיסטית עם הפחתת הסיכון לתקיפות נספות. לא תועד קשר בין מתן מייצבי מצב רוח או בנזודיאזפינים ובין שינוי בסיכון לדיווח על תקיפה של אנשי צוות בחדרי מיון. מנגד, מתן טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות לווה בסיכון מופחת לתקיפת אנשי צוות עם הזמן (יחס שיעורי היארעות של 0.583, רווח בר-סמך 95% של 0.360-0.942).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות שמניעת תקיפה של אנשי צוות אינה הסיבה היחידה למתן תרופות בזריקה לשריר, שיעור הוראות למתן טיפול תרופתי תוך-שרירי גבוה יחסית לסיכון הכולל להיארעות תקיפה. מבין שלוש הקטגוריות העיקריות של טיפול תרופתי המשמש בשכיחות גבוהה בחדרי מיון פסיכיאטרים, רק טיפול בתרופות אנטי-פסיכוטיות לווה בירידה מדידה בסיכון לתקיפה בהמשך. לטיפול אנטי-פסיכוטי עשויות להיות תופעות לוואי משמעותיות וחשו לשקול בזהירות את המאזן בין הסיכון והתועלת של הטיפול התרופתי.

 

J Clin Psychiatry. 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני