חדשות

מה בין עליה בספירה לבנה ובין הסיכון הגנטי לדיכאון? (JAMA Psychiatry)

22/10/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry עולה קשר בין ספירה לבנה גבוהה ובין סיכון גנטי מוגבר לדיכאון, כאשר הממצאים מרמזים לקשר דו-כיווני.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יש עדויות לקשר בין דיכאון ודלקת, אך לא היה ידוע אם דלקת מובילה לדיכאון או שדיכאון מוביל לדלקת. במחקר הנוכחי הם התבססו על רשומות רפואיות ממוחשבות ונתונים גנטיים מארבעה מרכזים שונים, במטרה לבחון אם ישנה עליה בסמני דלקת בנבדקים בסיכון גנטי גבוה לדיכאון, אך ללא דיכאון קליני.

 

המחקר נערך בין 19 במאי, 2019, ועד 5 ביוני, 2021, תוך הערכת רפואיות ממוחשבות אודות 382,452 משתתפים (18.7% נשים; גיל חציוני של 57.9 שנים) ממוצא אירופאי.

 

החוקרים כללו את כל המשתתפים עם נתונים גנטיים זמינים ומדידות זמינות של כדוריות דם לבנות. הם השלימו את הניתוח הסטטיסטי בקרב אלו ממוצא אירופאי וחזרו על ההערכות בקרב נבדקים ממוצא אירופאי (12,383; 61.1% נשים; גיל חציוני של 39 שנים). מדדים פוליגניים של דיכאון שימשו כחשיפה וספירת תאי דם לבנים שימשה כתוצאה העיקרי.

 

מהנתונים עולה קשר משמעותי בין מדדי דיכאון ובין ספירה לבנה. החוקרים בחנו את הקשר במטה-אנליזה וזיהו קשר דו-כיווני בין ספירה לבנה מוגברת ועליה במדד גנטי לדיכאון, כאשר ספירת תאי דם לבנים הייתה אחראית ל-2.5% מהקשר בין מדד סיכון הגנטי לדיכאון ואבחנת דיכאון. יתרה מזאת, אבחנה של דיכאון הייתה אחראית ל-9.8% מהקשר בין מדד פוליגני לדיכאון ובין ספירת תאי דם לבנים. רנדומיזציה מנדליאנית תמכה גם כן בקשר בין ספירה לבנה מוגברת ובין הסיכון לדיכאון.

 

החוקרים מבהירים כי אין מקום לערוך שינוי בהמלצות לאבחנה או טיפול בדיכאון על-בסיס תוצאות מחקר זה; עם זאת, הממצאים תומכים בהשלמת מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את השפעה נוגדת הדלקת של נוגדי-דיכאון. בנוסף, עולה ההשערה כי מאכלים או נוגדי-דלקת עשויים לסייע במניעת דיכאון. יש מקום השלים מחקרים גדולים בטרם ניתן יהיה לקבוע המלצות.

 

JAMA Psychiatry 2021

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני