חדשות

שיקום לב מותאם אישית משפר הישרדות חולי אי-ספיקת לב עם מקטע פליטה ירוד של חדר שמאל (מתוך אתר MedRxiv)

22/12/2021

 

מנתונים שפורסמו באתר MedRxiv וטרם עברו סיקור עמיתים עולה כי תכנית שיקום לב מותאמת אישית מלווה בירידה משמעותית בשיעורי תמותה מכל-סיבה, לצד הפחתה משמעותית בשיעור האשפוזים, קיצור משך האשפוזים בבתי חולים וסיכוי גבוה יותר לקבלת טיפול תרופתי בהתאם להנחיות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ההישרדות של חולי אי-ספיקת לב עדיין גרועה יותר מזו של חולים עם סרטן ערמונית, מעי ושד. מחקר קודם הראה כי תכנית שיקום לב מהווה התערבות בטוחה ומשפרת יכולת גופנית ואיכות חיים, אך לא הודגמה ירידה משמעותית בתמותה.

 

החוקרים השלימו מחקר תצפיתי שכלל מבוגרים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל (פחות מ-50%) אשר קיבלו טיפול כנגד אי-ספיקת לב תסמינית במרכז רפואי יחיד באוסטרליה והוזמנו להשתתף בשירותי טיפול באי-ספיקת לב בין מרץ 2011 ועד ינואר 2016.

 

מדגם המחקר כלל 470 חולים שנכללו בתכנית ו-348 לא נכללו בתכנית.

 

ההתערבות הרב-צוותית נערכה בהובלת אחות מומחית באי-ספיקת לב וכללה ביקורי בית סדירים שכלו בדיקה גופנית, הערכת מצב נוזלים וסקירת טיפול תרופתי; הדרכה אודות היענות לטיפול תרופתי, תופעות לוואי ותמכה; ייעוץ והדרכה תזונתיים, כולל ביקורי בית של דיאטנית; אימונים גופניים תחת השגחה והתאמה לצרכיי מטופל.

 

החוקרים בחנו את שיעורי התמותה מכל-סיבה, שיעורי טיפול תרופתי אופטימאלי, אשפוזים עקב אי-ספיקת לב ומשך האשפוז הכולל לאורך חציון של 978 ימים.

 

מהנתונים עולה כי התוצא העיקרי, שיעורי תמותה מכל-סיבה, היה נמוך יותר בקרב חולים שלקחו חלק בתכנית השיקום, בהשוואה לאלו שלא השתתפו בתכנית זו (26% לעומת 38.2%, בהתאמה; p<0.001). כמו כן, שיעור האשפוזים החוזרים עקב אי-ספיקת לב היה קטן יותר (16.2% לעומת 35.6% מהחולים נדרשו ליותר משלושה אשפוזים; p<0.001). חציון משך ימי אשפוז היה קצר יותר (14.5 לעומת 22 ימים, p<0.001). בקרב חולים בתכנית תועדה שכיחות גבוהה יותר של קבלת טיפול בהתאם להנחיות (76.6% לעומת 56.6% , P<0.001).

 

הגורם המנבא המשמעותי ביותר להישרדות היה השתתפות בתכנית שיקום לב (יחס סיכויים של 0.606, p=0.003), לאחריו טיפול בסטטינים (יחס סיכויים של 0.682, p=0.019).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביתרונות תכנית שיקום לב בחולים עם אי-ספיקת לב, כולל הפחתת תמותה מכל-סיבה, שיעור אשפוזים ומשך אשפוזים וסיכוי גבוה יותר לקבלת טיפול תרופתי בהתאם להנחיות.

 

מתוך אתר MedRxiv

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני