חדשות

רמות הומוציסטאין וחומצה אורית עשויות לסייע בזיהוי חולים בסיכון גבוה לפרפור פרוזדורים תת-קליני (Journal of the American Heart Association)

04/01/2022

 

ממצאים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of the American Heart Association מעידים כי הומוציסטאין וחומצה אורית הם סמנים הקשורים בקשר מובהק סטטיסטית עם הסיכון לפרפור פרוזדורים תת-קליני והוספת סמנים אלו למודל של ה-European Society of Cardiology הוביל לשיפור דיוק המודל.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי פרפור פרוזדורים תת-קליניים הינה הפרעה אשר לעיתים קרובות אינה מלווה בתסמינים ואינה מזיקה. בחולי עם התקנים לבביים מושתלים, הם ביקשו לבחון את תוצאות שילוב הומוציסטאין עם חומצה אורית לזיהוי חולים בסיכון גבוה לפרפור פרוזדורים תת-קליני.

 

מדגם המחקר כלל 1,224 חולים עם התקניים לבביים מושתלים שעברו הערכה בשאלה של פרפור פרוזדורים תת-קליני בין נואר 2013 ועד דצמבר 2019.נתונים קליניים ובדיקות דם נאספו מהחולים לקביעת ריכוזי הומוציסטאין וחומצה אורית .

 

מהנתונים עולה כי ריכוזי הומוציסטאין וחומצה אורית היו שונים משמעותית בין חולים עם פרפור פרוזדורים תת-קליני, בהשוואה לחולים ללא פרפור פרוזדורים תת-קליני.

 

מניתוח סטטיסטי עלה קשר בין רמות מוגברות של הומוציסטאין וחומצה אורית ובין סיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים תת-קליני. עליה של סטיית תקן אחת בריכוז הומציסטאין (5.7 מיקרומול/ליטר) לוותה בסיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים תת-קליני בגברים ובנשים, ללא תלות ברמות חומצה אורית. בדומה, עליה של סטיית תקן אחת בריכוז החומצה אורית (91 מיקרומול/ליטר) לוותה בסיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים תת-קליני בגברים (יחס סיכון של 1.81, רווח בר-סמך 95% של 1.43-2.30) ובנשים (יחס  סיכון של 2.11, רווח בר-סמך 95% של 1.69-2.62) עם רמות גבוהות של הומוציסטאין.

 

הוספת הומוציסטאין וחומצה אורית לגורמי הסיכון לפרפור פרוזדורים הובילה לשיפור משמעותי בהערכת הסיכון לפרפור פרוזדורים תת-קליני.

 

ממצאי המחקר תומכים בהוספת ריכוזי הומוציסטאין וחומצה אורית למודל של ה-European Society of Cardiology לחיזוי הסיכון לפרפור פרוזדורים תת-קליני.

 

Journal of the American Heart Association, Dec 31, 2022

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני